Istorija

2017 m. spalio 24 d. Krašto apsaugos ministerija ir Kauno miesto savivaldybė pasirašė susitarimą dėl Vytauto Didžiojo karo muziejaus padalinio įkūrimo Kauno tvirtovės VI forte. Šiuo susitarimu numatyta, kad iki šiol Vilniuje veikęs Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos skyrius keliasi į Kauną ir atvers duris lankytojams Kauno tvirtovės VI forte.

Susitarime numatyta, kad Kauno miesto savivaldybė paruoš teritoriją, reikalingą karo technikos eksponavimui, įrengs inžinerinius tinklus, reikalingus forto statiniams, ir atliks užnugario kareivinių pastato restauravimo ir kapitalinio remonto darbus. Tuo tarpu Krašto apsaugos ministerija įsipareigojo atgabenti ir parengti eksponavimui karo technikos eksponatus bei įrengti laikinas darbo vietas.

2018 m. vasario 12 d. Karo technikos Vilniaus skyrius pavadintas Karo technikos skyriumi, vasario 13 d. pirmoji karinė technika pasiekė Kauną, o kovo 30 d. iš Vilniaus į Kauną pervežtas paskutinis automobilis – gaisrinė „Timoney“. 

Sutvarkius Kauno tvirtovės VI forto teritoriją ir ekspoziciją paruošus lankymui, dėl pasaulinės pandemijos Lietuvoje buvo įvestas karantinas ir ekspozicijos atidarymą teko atidėti. 2021 m. balandžio mėn., imantis visų atsargumo priemonių, ekspozicija tapo atvira visuomenei ir joje pradėtos vesti ekskursijos.  

Apie Karo technikos Vilniaus skyrių:
2008 m. lapkričio 4 d. atidarytas Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos Vilniaus skyrius. Šiame skyriuje buvo eksponuojama daugiau nei 150 Lietuvos kariuomenės technikos pavyzdžių, atspindinčių laikotarpį nuo 1990 metų iki šių dienų. Ekspozicijoje lankytojai galėjo pamatyti haubicą M-50 (M-101) – artilerijos pabūklą, skirtą šaudyti aukšta trajektorija, švedų gamybos 90 mm prieštankinius pabūklus PV1110, skirtus tankams ir šarvuotajai technikai naikinti, taip pat minosvaidžius ,,Ehrhardt”, pagamintus Vokietijoje – 1919 metais per Nepriklausomybės kovas Lietuvos kariai juos atėmė iš bermontininkų prie Radviliškio. Skyriuje lankytojai galėjo pamatyti ir visureigį „Land Rover M109″, pagamintą Didžiojoje Britanijoje, kurį Lietuvos karinės pajėgos naudojo misijos Irake metu.

Teritorija Vilniaus Olandų gatvėje kariams priklausė nuo XVIII a. pab. Iš pradžių tai buvo parako ir ginklų saugykla. 1832 m. pastatai buvo perduoti Vilniaus tvirtovei. Tarpukariu iki 1939 m. jie priklausė Lenkijos sandėlių tarnybai, o atgavus Vilnių čia įsikūrė Lietuvos kariuomenės šarvuočių ir autorinktinė. Sovietmečiu teritorijoje šeimininkavo sovietų armija, o jai išėjus įsikūrė Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8-oji rinktinė.