Įminta įstabaus Vytauto Didžiojo karo muziejaus eksponato paslaptis

Vienas įstabiausių Karo muziejaus Rezistencijos ekspozicijos eksponatų – vokiškas karabinas „Mauser 98k“.

Dažnam gali kilti klausimas, kas gi čia įstabaus. Juk šio modelio ginklų buvo pagaminta daugiau nei keturiolika su puse milijono vienetų. Jokiu būdu negalėtume teigti, kad tai yra retenybė.

Tačiau būtent šis ginklas nėra paprastas ir vienu dalyku yra net labai unikalus.

Rezistencijos salėje eksponuojamas mauzeris yra įaugęs į medį. Ir čia jis eksponuojamas su išpjauta medžio kamieno dalimi.

Yra pasakojimų apie medžio kamiene aptiktus įstrigusius šovinius. Galima išgirsti istoriją, kaip kažkas perkirstoje malkoje rado įstrigusių sviedinio skeveldrų.

O čia – visas ginklas. Argi ne unikalu?

Į 70-80 metų amžiaus eglę įaugusį karabiną aptiko medkirtys – pjūklininkas Jurijus Švikas, darbavęsis miške Meiliūnų kaime, Ukmergės rajone. Unikalus radinys, surastas 2011 metų vasario 12 dieną, buvo įaugęs maždaug vieno metro aukštyje nuo žemės. Įaugusi į medį ir nematoma yra priekinė ginklo dalis.

Šią savaitę įmonė MB „Meno kūrinių tyrimai“ atliko rentgenologinį eksponato tyrimą ir dabar mes visi galime matyti, jog įaugusi dalis per visą tą laiką neprarado savo formos.

Vytauto Didžiojo karo muziejus dėkoja įmonei už puikiai atliktą darbą. Dabar visi galime pasigrožėti ir pamatyti kitą įstabaus muziejaus eksponato dalį.