Kario kelias. Beatričės Kelerienės keramikiniai kūriniai

Karo muziejuje veikia paroda „Kario kelias“, skirta pristatyti Japonijos karybą ir kultūrą. Viena iš parodos dalių, eksponuojami Beatričės Kelerienės keramikiniai kūriniai. Tai aukštos temperatūros malkinio degimo krosnyje išdegti kūriniai, dekoruoti išsilydžiusiais medžio pelenais ir, be abejo, lengvai atpažįstami kaip klasikine arbatos gėrimo estetika persmelkta stalo keramika.

Autorė sako, kad žvelgdami į keramikos kūrinius pirmiausiai suvokiame trijų dimensijų formas, bet pradėję juos naudoti savo kasdieniame gyvenime, puošti savo aplinką, prisiliesdami atskleidžiame ketvirtąją, esminę, kūrinio dimensiją – sąveiką su būtimi. Pelenų glazūros indai, arbatinukų paviršiai ir faktūros nuolat kinta juos naudojant, plaunant. Šeimininko ranka ir mylimas indas kaskart vis labiau atpažįsta vienas kitą. Keramikos meistras, kurdamas kūrinį, tik užduoda formą ir nubrėžia jo likimo kryptį. Vėliau kūrinio gyvybę palaiko ir gyvenimo virsmus formuoja šeimininko rankos ir aplinka. Nuoširdžiai naudojamas ir prižiūrimas keramikos kūrinys keičiasi, o kūrinio autoriaus meistrystę įvertinsite iš šios kaitos grožio.

Apie autorę ir jos kūrybą

Beatričė Kelerienė nuo 2003 metų studijavo ir tyrė tradicinę keramiką ir keramikos degimo krosnių technologijas Japonijoje, seniausias keramikos tradicijas turinčiuose miestuose Tanba, Šigarakis, Ečidzènas, Tokonamė, Seta, Thajimis, Kutani, Hagis, Mino, Bidzenas; gilino aukštakrosnių degimo žinias Gvatemaloje, Korėjoje, Dominykoje, Meksikoje; 2010 metais įkūrė keramikos studiją Japonijoje, Misato mieste.

Beatričės keramikos kūriniai ne kartą laimėjo ir prestižiškiausiuose Japonijos keramikos konkursuose: Tokyje 2014 m., Tanabėje 2013 m. Autorės darbai apdovanoti asmeniniu Kioto gubernatoriaus apdovanojimu 2014 metų Kioto parodoje; jai įteiktas specialus prizas bene garsiausiame tarptautiniame keramikos konkurse Mino 2014 m. Tais pačiais 2014 m. Vilniaus rajone, Dūkštų apylinkėse, Karmazinų slėnyje Beatričė įkūrė ir įrengė Karmazinų keramikos centrą su unikalia 5 m ilgio aukštakrosne – Karmazinų anagama, todėl dabar Lietuvoje galime pamatyti ir anagamos keramikos kūrinių.

Šiuos kūrinius Karo muziejuje galite pamatyti iki 2020 m. gruodžio 18 d.