Muziejuje atidaryta paroda „Liečiantys dangų“
Vytauto Didžiojo karo muziejuje atidaryta paroda „Liečiantys dangų“, skirta Lietuvos karinių oro pajėgų 100-mečiui paminėti. Lietuvos karo istorija neatsiejama nuo karo aviacijos. Nuo pat kariuomenės organizavimo pradžios buvo aišku, kad Lietuvai būtinos savos karinės oro pajėgos. To meto situacija – Nepriklausomybės kovos, priešo antskrydžiai – lėmė lietuviškosios karo aviacijos atsiradimą. 1919 m. buvo suformuota Inžinerijos kuopa, į kurią įėjo Aviacijos būrys. Tų pačių metų kovo 12 d. minėtasis būrys buvo perorganizuotas į kuopą ir tapo savarankiška Aviacijos dalimi, būtent ši data yra laikoma Lietuvos kariuomenės karo aviacijos įkūrimo data. Tais pačiais metais buvo įkurta ir Karo aviacijos mokykla.
„Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų 100-mečiui skirta paroda „Liečiantys dangų“ atskleidžia Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų svarbą ir reikšmę valstybės gynybai bei supažindina visuomenę su Karinių oro pajėgų istorija, vykdomomis funkcijomis. Dviejose salėse eksponuojama paroda pristato Lietuvos Respublikos kariuomenės karo aviacijos (1919–1940 m.) ir šiuolaikinės Lietuvos kariuomenės (nuo 1990 m. iki dabar) laikotarpius. Parodoje galima pamatyti išskirtinai Karinėse oro pajėgose naudotus ir naudojamus daiktus – tarpukario lėktuvų propelerius, Karinių oro pajėgų raketinį oro gynybos kompleksą RBS 70, 6 m ilgio raketinį taikinį RT-400, Karinių oro pajėgų kybantį taikinį – oro balioną (3 metrų), Karinių oro pajėgų sraigtasparnio Mi-8 galinį sraigtą ir daug kitų įdomių eksponatų. Lankytojai gali išbandyti įvairius karo aviacijai skirtus žaidimus, išbandyti orlaivio L-39 katapultos sėdynę BC1-BRI, būti išgelbėtam jūroje ir atsidurti gelbėjimosi valtyje ar „paskraidyti“ su lėktuvo modeliuku“- sakė viena parodos rengėjų, istorikė Justina Nenortaitė.
Prie parodos įrengimo prisidėjo ne tik Karinės oro pajėgos, tačiau ir Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto Virtualiosios realybės laboratorijos darbuotojai. Kaip sakė 3D modeliuotojas Lukas Paulauskas, projektas nebuvo išskirtinai lengvas. „Prieš kiekvieno lėktuvo modeliavimą, reikėjo gerai ištyrinėti įvairius šaltinius, kad skaitmeninėje erdvėje atkurti modeliai atrodytų kuo autentiškiau. Būtent tas tyrinėjimas ir buvo pati įdomiausia darbo dalis, kadangi kiekvienas modeliuojamas lėktuvas labai skyrėsi savo išvaizda, konstrukcijomis.“ – pasakojo L. Paulauskas.
XX a. pr. Karo aviacija dar tik žengė pirmuosius žingsnius, todėl iš pradžių reikėjo semtis patirties užsienyje, samdyti užsienio specialistus lakūnams mokyti, tačiau vėliau patys lietuviai tapo kompetentingi ne tik ruošti specialistus, bet ir lėktuvus konstruoti. 1940 m. birželio 15 d. prasidėjusi sovietinė okupacija nutraukė ir karo aviacijos vystymąsi, okupantai tuo metu lietuvių turėtus 120 lėktuvų sunaikino, tiesa, kai kuriuos jų bandė ir panaudoti, tačiau nesėkmingai. Atgavus Lietuvos nepriklausomybę, pradėta kurti ir Lietuvos kariuomenė. 1992 m. sausio 2 d. buvo įkurta Aviacijos tarnyba, ši data laikoma Karinių oro pajėgų atkūrimo data.
Šiandien Karinės oro pajėgos tęsia Pirmosios Lietuvos Respublikos karo aviacijos tradicijas bei puoselėja praeities ir dabarties ryšį.
Paroda veiks iki 2020 m. balandžio 30 d.