Prezidentas Kazys Grinius – vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas

Lietuvos Seimas 2016 metus paskelbė prezidento Kazio Griniaus metais. Todėl, minint 150-ąsias prezidento gimimo metines, Vytauto Didžiojo karo muziejus pristatė kilnojamąją parodą „Prezidentas Kazys Grinius – vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas”.

K. Grinius gimė 1866 m. gruodžio 17 d. Marijampolės apskrityje, Sasnavos valsčiuje. Buvo Steigiamojo, I, II ir III Seimo narys. Prezidentas aktyviai rūpinosi sveikatos apsaugos klausimais, gynė tautinių mažumų apsisprendimo laisvę, pilietines teises, rašė knygas ir publicistiką. Nuo 1920 m. birželio 19 d. iki 1922 m. vasario 2 d. vadovavo VI Ministrų kabinetui. 1926 m. birželio 7 d. III Seimas išrinko K. Grinių Respublikos Prezidentu. Lietuvos Respublikai vadovavo iki 1926 m. gruodžio 17 d., kai buvo įvykdytas perversmas ir perversmininkai privertė atsisakyti prezidento pareigų, mirė 1950 m. Čikagoje.

Parodoje prezidentas pristatomas kaip to meto Lietuvos vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. K. Griniaus politinės pažiūros sutapo su varpininkų-demokratų-liaudininkų idėjomis ir darė įtaką demokratinės-parlamentinės santvarkos puoselėjimui. „Kalbėti apie demokratiją, kovoti už demokratiją gali būti tiktai per vėlu, bet niekada ne per anksti” manė K. Grinius. Jo prezidentavimo laikotarpis Lietuvoje, nors ir trumpas, bet išskirtinis. Jam valdant buvo atkurtos konstitucinės teisės ir laisvės, panaikinta karo padėtis, karinė cenzūra. K. Griniaus asmenybė tapatinama su demokratinės santvarkos simboliu, demokratijos įtvirtinimo sėkmėmis ir nesėkmėmis.

Paroda iliustruota nuotraukų kopijomis, kurių originalai saugomi Vytauto Didžiojo karo muziejuje, Lietuvos centriniame valstybės archyve, Kauno IX forto ir Lietuvos aviacijos muziejuose.

 

PARODĄ SUDARO: 6 tentai+3 trikojai stovai. Tentų išmatavimai: 80×160 cm.

Parodą galite užsisakyti el. p. [email protected] arba tel. +370 37 22 28 47.