Projektas, tapęs Lietuvos nepriklausomybės lopšiu
XX a. 8 dešimtmetyje architektai broliai Algimantas ir Vytautas Nasvyčiai gavo užsakymą suprojektuoti reprezentacinius rūmus tuometinei TSR Aukščiausiajai Tarybai. Sovietinė valdžia net negalėjo nuspėti, kad jų planuojamas didybės simbolis po daugiau nei dešimtmečio taps Lietuvos nepriklausomybės lopšiu. Tai vieta, kur 1991-ųjų m. sausio 13 d. vieningi tautiečiai apgynė visos šalies laisvę nuo okupantų agresijos.
Seimo rūmų eksterjero architektūriniai sprendimai pasižymi vėlyvojo sovietinio modernizmo estetika, tačiau Nasvyčiai visur, kur tik galėjo, išreiškė pamatinį ryšį su lietuvybe, inkorporuodami tokius tautiškus motyvus, kaip: Kazio Morkūno vitražus, Kęstučio Balčikonio batikos Vytį ar naudodami vietines medžiagas, pvz., ąžuolą.
Seimo rūmus sudaro trijų pastatų kompleksas, iš kurių svarbiausi yra centriniai rūmai. Būtent šių rūmų Kovo 11-osios salėje 1990-aisiais buvo atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė. Šių rūmų fasadas skaidomas naudojant lygiareikšmius elementus, primenančius orderinę graikų sistemą, o pastato planas – nuoroda į senovės romėnų architektūrą – portikais apjuostą atriumą. O šalia, antrame plane, esantys pastatai (II ir III rūmai) pasižymi asimetrija ir laiptuota dinamika. Taip kuriamas kontrastas tarp atskirų rūmų dalių. Seimo rūmų monumentalų tūrį pabrėžė ne tik jų reprezentacinė paskirtis, bet ir šalia esantys objektai, tokie kaip Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
Architektai Nasvyčiai beveik visus projektus vykdė drauge. Jie Vilniaus mieste suprojektavo kavinę ir viešbutį „Neringa“, Vilniaus centrinį paštą, Dramos teatrą ir kitus objektus. Tai atspindėjo brolių meilę Lietuvos sostinei ir jos kultūriniam palikimui. Kaip teigė pats Algimantas Nasvytis, „Vilnius mane pašaukė taip pat, kaip Dievas žmogų pašaukia kunigystei. Aš pradėjau gyventi mintimis apie Vilnių, ir vėliau visas mano gyvenimas buvo Vilnius: jo kūryba, jo dvasia.”
Šis Seimo rūmų maketas – unikalus Vytauto Didžiojo karo muziejaus eksponatas, pristatantis garsių Lietuvos architektų įgyvendintą projektą – Lietuvos Respublikos demokratijos simbolį.