Balandžio 3 d. – Specialiųjų operacijų pajėgų gimtadienis

2008 metų balandžio 3 d. Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų junginys de jure tapo specialiųjų operacijų pajėgomis (SOP). SOP karių specialybė dažnai mistifikuojama, tačiau jų paskirtis yra labai aiški – vykdyti didelės rizikos specialiąsias operacijas, reikalaujančias specialaus pasiruošimo ir įrangos. Kandidatai į SOP mokomi veikti nepalankiomis, dinamiškomis ir kūrybiškumo bei precizijos reikalaujančiomis sąlygomis. Pagrindinės SOP užduotys yra specialioji žvalgyba, tiesioginiai veiksmai ir karinė parama.

Apie Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgas:

Lietuvos kariuomenės specialiosios pajėgos pradėjo formuotis 1995 m. Tai buvo nedidelis karinis vienetas, kuris vėliau tapo atskira Lietuvos kariuomenės dalimi. Oficialiai Specialiosios pajėgos įsteigtos 2004 m., kai atskiriems specialiųjų operacijų vienetams pradėjo vadovauti bendras štabas ir buvo įkurtas Specialiųjų operacijų junginys.

SOP – tai motyvacija, savanoriška atranka ir specialiu paruošimu paremta viena iš keturių Lietuvos kariuomenės pajėgų. Jų branduolį sudaro Ypatingosios paskirties tarnyba (YPT), Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas (VDJB), Kovinių narų tarnybą (KNT) ir Mokymo ir kovinės paramos centras (MKPC). Šių pajėgų kariai treniruojasi veikti ištikus krizei ar atremti priešą kompleksiškoje ir dinamiškoje aplinkoje identifikuojant jautriausias vietas ir suduodant tikslų, greitą ir netikėtą kirtį. SOP rengiasi vykdyti aukštos rizikos ir aukštos pridėtinės vertės operacijas, kuriomis siekiama strateginių ir operacinių rezultatų politinėje, karinėje, ekonominėje ir informacinėje plotmėje. Atsižvelgiant į Ukrainos patirtį, ypatingas dėmesys skiriamas gebėjimams veikti nekonvencinio karo metu. SOP gali būti pasitelktos Lietuvos teritorijoje teroristinių atakų atvejais, kai teisėtvarkos institucijos neturi reikiamų pajėgumų ar jų neužtenka reaguoti į teroristinius išpuolius. Jie nuolat stiprina gebėjimus vykdyti užduotis tiek savarankiškai, tiek kartu su kitomis Lietuvos kariuomenės pajėgomis, civilinėmis institucijomis, miestų savivaldybėmis bei NATO sąjungininkais.

Nuotrauka iš dokumentinio filmo „Liepsnojantis kalavijas”. Autorius: Rolandas Leonavičius.