Chevrolet K30903

Gerai išvystyti medicinos pajėgumai karyboje yra kritiškai svarbūs.

Norint išsaugoti į ligoninę gabenamo sužeisto kario sveikatą ir gyvybę, karo medicinos automobiliuose gausu įvairios reikalingos įrangos bei priemonių: vaistų, tvarsčių, turniketų, būklės stebėjimo įrangos, defibriliatorių, neštuvų ir kitų reikalingų dalykų.
Lietuvos ginkluotosios pajėgos medicinos paskirčiai naudojo ir naudoja įvairių markių ir tipų transporto priemones. Keletą medicininių automobilių galima pamatyti ir Karo technikos ekspozicijoje.
Vienas jų – amerikietiškas medicinis „Chevrolet K30903“ visureigis, kuriame be kita ko dar yra išlikusi radijo ryšio stotelė, dvi lovos sužeistiems kariams vežti, įrangos laikikliai.
Šio lengvo, sveriančio kiek mažiau nei trys tonos, krovininio visureigio modelį garsioji „General Motors“ gamybą pradėjo 1987 metais. Apie 3000 vienetų šių ševių įsigijo JAV kariuomenė, bet jį naudojo ir kitos valstybės. Iš mums artimesnių – Jungtinė Karalystė ir Švedija.
Tai yra pigesnis militarizuoto visureigio modelis, pritaikytas naudoti atvejais, kuomet naudoti brangų taktinį transportą nebuvo būtinybės. Todėl šis sunkvežimis puikiai tiko karo medicinos reikmėms: lengvas, pravažus, mobilus, talpus. Kitos žinomos modifikacijos buvo pritaikytos gabenti kariams, lengviems kroviniams (keliamoji galia siekia 1,7 t.) ir panašiai.
Visureigyje sumontuotas 6,5 litro V-8 tipo dyzelinis variklis, išvystantis 190 arklių galių. Visais ratais varomas automobilio modelis buvo gaminamas iki 2000 metų.

Šis klasikinis plataus priekio amerikietiškas visureigis ne tik puikiai atrodo, tačiau yra įdomus ir bent dviem aspektais.
Pirma, tai yra vienas naujesnių ekspozicijos automobilių. Pagamintas 1998 metais.
Antra, šis automobilis yra nemažai pakeliavęs po įvairius Lietuvos ginkluotųjų pajėgų padalinius. Pirmiausia jis buvo registruotas Karaliaus Mindaugo husaro batalione. 1999 m. lapkričio 18 dieną jis buvo perduotas Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajam pulkui. 2006 metų vasario 23 dieną automobilis buvo perduotas Lietuvos kariuomenės Dr. J. Basanavičiaus karo medicinos tarnybai. 2012 metų gegužės 2 dieną jis buvo nurašytas ir perduotas Lietuvos kariuomenės Depų tarnybai. 2020 metais automobilis Depų tarnyboje buvo nurašytas ir perduotas Vytauto Didžiojo karo muziejui.
Įvairiuose Lietuvos ginkluotųjų pajėgų padaliniuose ir šiandien dar galima pamatyti po vieną kitą tokį ar pikapo tipo naudojamą „Chevrolet“ visureigį.

Galbūt šį tekstą skaito kariai, kuriems tarnyboje teko su šia technika susidurti ar ją vairuoti? Galbūt turite įdomių istorijų, kuriomis galėtumėt pasidalinti? Galbūt turite nuotraukų? Mums būtų įdomu išgirsti ir pamatyti!