Įdomioji Karo muziejaus rinkinių vertybė – titnaginis pistoletas
Savaitgaliniam nuotraukų pažiūrinėjimui – XVIII a. 18 mm kalibro titnaginis pistoletas iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių.
Pistoletai titnaginėmis spynomis buvo naudojami tiek kariuomenės, tiek civilių. Tokie ginklai yra lygiavamzdžiai, todėl jų efektyvaus šūvio nuotolis patyrusio šaulio rankose galėdavo pasiekti iki 50 m.
Spaudžiant nuleistuką, pistoleto gaidukas su titnago gabaliuku smūgiuoja į plieninį žiebtuvėlį, įskelta kibirkštis uždega paraką, parakas išstumia šovinį – priešas krenta.
Tokie vieno vamzdžio pistoletai yra vienašūviai ir artimoje dvikovoje dažniausiai nėra laiko persitaisyti ir vėl prigrūsti parako. Todėl filmuose dažnai galite matyti, kaip nenaudėlis piratas nešiojasi ant diržų sukabintus šešis ar net aš aštuonis pistoletus. Žinoma, padėtį šiek tiek palengvindavo, jei pistoletas būdavo dvivamzdis ar keliavamzdis (pagūglinkite „duck foot pistol“ ir pamatysite labai įdomią modifikaciją).
Toks trumpas pistoletas galėjo padėti ir fechtuojantis. Jei, viena ranka mojuodamas šaltuoju ginklu, gebėdavot pistoletą greitai išsitraukti ir iššauti į priešą, turėjote didelį pranašumą.
Ginklo rankenos viršuje yra žalvarinė plokštelė su įrašu Them: / St:. Pistoleto medinis apsodas tamsios medienos, lakuotas ir dekoruotas dailia drožyba. Atkreipkite dėmesį, kaip drožybos ornamentai gražiai įrėmina kai kurias metalines dalis.
Nors pistoletų trūksta grūstuvo, varžtų spynos tvirtinimo plokštelės priekyje ir nuleistuko apsaugos tąsos gale, spynos mechanizmas tebeveikia.