Kariuomenės inžinieriai tobulino įgūdžius kartu su NATO partneriais

Baigėsi rugsėjo 4-13 d. Gaižiūnų ir Generolo Silvestro Žukausko poligonuose vykusios inžinierių pratybos „Inžinierių griausmas 2019″ („Engineer Thunder 2019″), kuriose savo įgūdžius tobulino ir patirtimi dalinosi septynių NATO valstybių kariai.

Pirmą kartą – ilgalaikė užduotis

„Pirmą kartą šios tradicinės didžiausios inžinierių pratybos vyko ne koncentruojantis į atskirų užduočių vykdymą, bet kaip ilgalaikės užduoties – atsakomybės rajono įtvirtinimo mūšiui – įgyvendinimas. Tai leido geriau pajusti skirtingų NATO šalių procedūras, pasidalinti patirtimi ir suderinti skirtingų kovinių dalinių veiksmus, kaip reiktų veikti realiomis sąlygomis”, – sakė pratybas organizavęs ir jų eigą kontroliavęs štabo S3 skyriaus viršininkas mjr. Mindaugas Gvildys.
Kariuomenės inžinieriai savo veiksmus derino ir su kitomis pajėgomis, kurios įsitraukė į mokymus kaip inžinierių apsaugos ir kovinių užduočių paramos grupės, vykdė įtvirtinto miesto puolimo ir gynybos veiksmus.

„Pratybos prasidėjo Rukloje, kur vyko planavimas, vėliau paskirtos dislokacijos vietos ir kelių iki jos žvalgyba, pajėgų perdislokavimas, įsikūrimas, paskirtų atsakomybės rajonų įtvirtinimas. Mokymai baigėsi inžinierių įtvirtintą miestelį išbandant pėstininkų ataka. Juk kaip geriausiai sužinosi spragas, jei ne kovos veiksmų metu”, – pasakojo mjr. Mindaugas Gvildys.

Savo konkrečias atskiras užduotis vykdė ir specializuoti Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono padaliniai. Bene didžiausias iššūkis laukė Inžinerijos bataliono Štabo ir aprūpinimo kuopos ABC būrio, atlikusio švarinimo užduotis po atominio, biologinio ir cheminio ginklo panaudojimo. Šio būrio kariams tai buvo ir vertinamosios pratybos prieš kitais metais prasidedantį budėjimą NATO Greitojo reagavimo batalione.

Inžinerijos bataliono K-9 kinologų grandis treniravosi ieškoti sprogmenų pastatuose prieš juos įtvirtinant, vykdė automobilių patikrą, o bataliono narai atliko perkėlos per ežerą ruožo išminavimo darbus.

Ypatingas aukštų pareigūnų dėmesys

„Inžinierių griausmas 2019″ sulaukė itin didelio vadovaujančių Lietuvos bei JAV pareigūnų dėmesio. Rugsėjo 12-ą Generolo Silvestro Žukausko poligone karius aplankė Pensilvanijos(JAV) gubernatorius Tomas Wolfas, Pensilvanijos nacionalinės gvardijos (PANG) vadas generolas majoras AnthonyCarrelli bei LK Sausumos pajėgų vadas brg. gen. Raimundas Vaikšnoras su delegacijomis. Svečiai stebėjo karių pasirodymą bei buvo supažindinti su mokymų tikslais ir užduotimis, pasiektais rezultatais. Poligone karius aplankė ir PANG Jungtinio štabo generolas majoras TimothyHilty ir brigados generolas Mark Schnidler bei 21 pėstininkų divizijos vado pavaduotojas brigados generolas McCormak.
Lietuvos kariuomenės ir Pensilvanijos nacionalinės gvardijos bendradarbiavimas vyksta jau daugiau kaip 25 metus, tad išskirtinis šios JAV valstijos pareigūnų dėmesys – anksčiau užmegztų glaudžių ryšių pasekmė.

Pratybose – 7 valstybių pajėgos

Šių metų pratybos išsiskyrė itin gausiu dalyvių skaičiumi. Į mokymus įsitraukė rekordinis karių iš skirtingų valstybių ir kariuomenės dalinių skaičius. Be Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono karių mokymuose dalyvavo JAV kariuomenės Pensilvanijos nacionalinės gvardijos koviniai inžinieriai, Nyderlandų, Norvegijos bei Vokietijos kariuomenių koviniai inžinieriai, Latvijos ir Lenkijos kariuomenių atstovai.Taip pat savo užduotis vykdė Krašto apsaugos savanorių pajėgos, Šaulių sąjungos atstovai, brigados „Geležinis vilkas” padaliniai, Juozo Lukšos mokymo centro karo inžinerijos kursų ekspertai, Specialiųjų operacijų pajėgos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos kinologai, Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono atstovai, Karinių jūrų pajėgų Povandeninių veiksmų komanda bei Valstybės apsaugos departamento kinologai. Kaip pastebėjo mjr. Mindaugas Gvildys: „Labai vertinga, kad šiose pratybose mokėmės veikti kartu ne tik su kitais Lietuvos kariuomenės padaliniais, bet ir kitų institucijų atstovais, su kuriais bendradarbiautumėme vykdydami realias užduotis.”

Pratybų rezultatas

Dvi savaites trukusios „Inžinierių griausmo 2019″ pratybos baigėsi rugsėjo 13 d., penktadienį, iškilminga uždarymo rikiuote. Jos metu pratybose dalyvavusių šalių atstovams įteikti sertifikatai, apdovanoti sporto dienos rungčių nugalėtojai, labiausiai pasižymėję pratybų dalyviai įvertinti „Inžinierių griausmo 2019″ monetomis, tačiau didžiausias apdovanojimas, kurį gavo visi pratybų dalyviai – žinios, patobulinti profesiniai įgūdžiai bei įgyta neįkainojama patirtis.