Karo muziejuje atidaryta paroda „Kario kelias“
Minint Sugiharos savaitę, skirtą įamžinti japonų diplomato Čiunės Sugiharos atminimą, muziejuje atidaryta paroda „Kario kelias“, pristatanti Japonijos karybą ir kultūrą.
„Paroda „Kario kelias“ lankytojus supažindina su Tekančios Saulės šalimi, jos kultūra, ypatingas dėmesys skiriamas japonų kovos menams. Be japonų kultūrai būdingų daiktų – kaligrafinių piešinių, arbatos gėrimo ceremonijos daiktų, lankytojų akį patraukia neįprasto dydžio strėlės, katanos, kendo apranga bei įspūdingi senoviniai samurajų šarvai. Taip pat visą parodos laikotarpį bus organizuojamos specialios edukacijos, susijusios su Japonijos kultūra – arbatos gėrimo ceremonijos, kaligrafijos mokymai, kendo mokyklos „Kyumeikan“ užsiėmimai vaikams ir suaugusiems. Tad ši paroda – unikali galimybė susipažinti su Japonijos kultūra ir išvysti ypatingą, privačią, ne vienerius metus kauptą kolekciją“, sakė parodos rengėja Justina Nenortaitė.
Tikrasis karys tai ne titulas ir ne profesija. Pasaulyje juo gimstama nepriklausomai nuo lyties, rasės ar vietos Žemėje. Japonija – ne išimtis plačioje kovotojų padangėje su ryškiausiomis žvaigždėmis – samurajais. Kario kodeksas arba jo būties koncepcija pradėjo formuotis jau Heian (794–1185) periodu. O pats terminas – „Kario kelias“ (bušido, iš bushi – karys + do – kelias) buvo paminėtas tik Edo kultūrinio periodo pradžioje neokonfucionisto Jamaga Soko (1622–1685) raštuose. Tuomet buvo įvardinti neatsiejami moraliniai kario aspektai: teisingumas, drąsa, gailestingumas, dėkingumas, nuoširdumas, garbė ir ištikimybė.
„Aš nepaprastai džiaugiuosi, kad būtent Karo muziejuje yra atidaroma paroda apie japonų karius samurajus. Tai yra neeilinis įvykis, kai lietuviams pristatomos japonų kario samurajaus gyvenimo aplinkybės, aplinka, supažindinama su kardais, inventoriumi, jų gyvenimo būdu. Samurajų karys nebuvo tik žudimo mašina, bet jis mokėjo ir skaityti, rašyti, kurti eiles, groti instrumentu. Visą tai galite pamatyti ir šioje parodoje“,- sakė kendo treneris ir tradicijų puoselėtojas Lietuvoje Ričardas Žilaitis.
Dėkojame partneriams kendo mokyklai „Kyumeikan“, Gerardui Rūkui, Japonijos ambasadai, Beatričei Kelerienei ir Džiugui Vaičiūnui. Parodą muziejuje galėsite pamatyti iki 2020 m. gruodžio 18 d.