Lietuva dalyvauja tarptautinėse kibernetinės gynybos pratybose „Locked Shields“

Vienose didžiausių tarptautinių kibernetinės gynybos pratybų pasaulyje „Locked Shields 2019“ (liet. Suremti skydai) balandžio 8–12 d. dalyvauja ir Lietuvos jungtinė komanda, sudaryta iš Nacionalinio kibernetinio saugumo centro ir Lietuvos kariuomenės specialistų. Kaip ir pastaraisiais metais, Lietuvos komandą sustiprino specialistai iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir Sakartvelo.

„Šiose tarptautinėse pratybose Lietuvos komanda suformuota net iš 42 kibernetikos specialistų iš kritinių infrastruktūrų valdytojų bei ryšio operatorių, taip pat Lietuvos kariuomenės. Be to,  komandą ekspertinėmis žiniomis sustiprina ir mūsų kolegos iš JAV bei Sakartvelo. Tokiu būdu ne tik išbandome savo pajėgumus mokymuose reaguojant į kibernetinius incidentus, bet ir vystome tarptautinį bendradarbiavimą su savo sąjungininkais ir partneriais“, ­– sako NKSC direktorius dr. Rytis Rainys.

Pratybose dalyvaujančios Lietuvos ir kitų sąjungininkių bei partnerių komandos tariamoje šalyje turi susidoroti su didelio masto kibernetiniais incidentais ir daugybe jų padarinių.  Kiekviena iš jų turi sugebėti prižiūrėti ir palaikyti beveik 4 tūkst. virtualių sistemų nepertraukiamą darbą vykstant daugiau nei 2,5 tūkst. atakų. Be to, komandos turi užtikrinti efektyvų raportavimą apie fiksuojamus incidentų fiksavimą, juos užkardyti, atlikti tyrimus ir priimti strateginės reikšmės sprendimus.

„Pratybos „Locked Shields“ leidžia treniruotis spręsti kibernetinius incidentus kompleksiškoje ir intensyvioje aplinkoje.  Norėdami įgyti atsparumą kibernetinėms atakoms prieš kritinę mūsų šalių infrastruktūrą, tokią kaip energijos tiekimas ar telekomunikacijų paslaugos, turime suprasti, kokie dėl to kyla techniniai ir strateginiai iššūkiai, — sako pulkininkas Jaakas Tarienas, NATO kibernetinės gynybos kompetencijos centro direktorius, — „Locked Shields“ akcentuoja tarpdisciplininio požiūrio poreikį ieškant kibernetinės gynybos sprendimų.“

Pasak NATO kibernetinės gynybos kompetencijos centro Kibernetinių pratybų skyriaus vadovo  Lauri Luhto, šiais metais pratybas buvo siekiama padaryti dar labiau kompleksiškas. „Atsižvelgiant į tikras kibernetines grėsmes nacionaliniu lygmeniu, pratybų dalyviai gauna unikalią galimybę treniruotis ginti stambią elektros tiekimo grandinės valdymo sistemą ir elektros generavimo pastotes, teisėsaugos ir komunikacijai per krizines situacijas naudojamą 4G tinklą, kitas gyvybiškai svarbias sistemas.“ 

Šiose pratybose treniruojasi „raudonosios“ komandos prieš „mėlynąsias“. Pastarosios yra suformuotos iš NATO kibernetinės gynybos kompetencijos centro šalių atstovų ir pagal pratybų scenarijų atlieka  greitojo reagavimo kibernetinių pajėgų funkcijas.

Pagrindinis šių metų pratybų tikslas – treniruotis apsaugoti energetikos ir komunikacijų sistemas, nuo kurių priklauso tiek civilių, tiek valstybės, tiek karinės srities veiklos tęstinumas. Pratybose „Locked Shields“ siekiama neatsilikti nuo technologijų pažangos, todėl treniruojamasi pagal itin realistišką scenarijų, naudojant naujausias technologijas, aktualius tinklus ir atakos metodus.    

„Locked Shields 2019“ organizuoja NATO Kibernetinės gynybos kompetencijos centras kartu su Estijos ir Suomijos ginkluotosiomis pajėgomis, JAV pajėgų vadaviete Europoje, Pietų Korėjos Nacionaliniu saugumo tyrimų institutu ir partneriais iš pramonės sektoriaus. Tai vienos didžiausių kibernetinių pratybų pasaulyje, kuriose  kibernetinio saugumo ekspertai turi galimybę treniruotis apsaugoti nacionalines IT sistemas ir kritinę infrastruktūrą esant įtemptai situacijai.

Vaizdo medžiaga iš jungtinės Lietuvos komandos mokymų vietos:

Nuotraukos – srž. sp. Luko Tamošiūno (KAM) ir NATO Kibernetinės gynybos kompetencijos centro
KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento informacija