Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų kariai Baltijos jūroje treniravosi valdyti Jungtinės Karalystės kariuomenės orlaivių atakas

Spalio 29-30 dienomis vyko jungtinės Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP), Karinių jūrų pajėgų (KJP) ir Jungtinės Karalystės kariuomenės orlaivių pratybos Baltijos jūroje, kurių metu pirmą kartą Baltijos jūroje kovinius šaudymus valdomomis raketomis atliko Jungtinės Karalystės kariuomenės AH-64 Apache sraigtasparniai, kuriems taikinius nurodė Lietuvos kariuomenės specialiųjų pajėgų jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai (angl. JTAC – Joint Terminal Attack Controller).

Mokymų metu Lietuvos kariuomenės specialiųjų pajėgų paramos ugnimi valdymo specialistai ir Jungtinės Karalystės sraigtasparniai treniravosi kartu greitai ir tiksliai atakuoti taikinius ir taip užtikrinti saugumą Lietuvos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje sudėtingomis taktinėmis sąlygomis.

Mokymų metu JK sraigtasparniai šūvius atliko valdomomis raketomis AGM 114 Hellfire. Skirtingi šių raketų modeliai gali būti skirti naikinti šarvuotą techniką, laivus, pastatus, gyvąją jėgą pastatuose ir kitus taikinius. Dauguma raketų modelių valdoma lazeriu, kuriuo taikinį gali žymėti orlaivis paleidžiantis raketą, kitas orlaivis arba paramos ugnimi valdymo specialistas. Atakos buvo vykdomos keturiais etapais, tarp jų  sraigtasparniai prisipildė kuro atsargas ne karinėje bazėje, o priešakiniame papildymo  ginkluote ir kuru punkte (angl. Forward  Arming Refueling Point, FARP), esančiame Kairių poligone. Taip pat šios pratybos išskirtinės ir tuo, kad oro atakos buvo valdomos ne iš sausumos, bet nuo Karinių jūrų pajėgų laivo P12 “Dzūkas“ denio.

Jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai – tai ypatinga karinė specialybė, kurios atstovams paklūsta didžiausi ginklai iš konvencinės ginkluotės sąrašo. Šie specialistai, pasitelkdami skirtingus metodus taikinių nustatymui ir žymėjimui, iškviečia ir koordinuoja ugnį iš didelių artilerijos sistemų, laivų ginkluotės, atakos sraigtasparnių, naikintuvų, strateginių bombonešių.

srž. sp. Ievos Budzeikaitės nuotr.