Lietuvos karo medikai dalyvauja didžiausiose medicinos pratybose NATO istorijoje

Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos medikai kovo 30 – balandžio 14 dienomis dalyvauja tarptautinėse medicinos NATO pratybose „Energingas karys 2019“ (angl. „Vigorous Warrior“). Rumunijoje vykstančiuose mokymuose savo žinias gilina beveik 60 profesinės karo tarnybos ir rezervo karo medikų.

Šiais metais Rumunijoje vykstančios pratybos yra didžiausios medicinos pratybos Aljanso istorijoje, jose dalyvauja 38 NATO ir partnerės šalys. Karo medicinos tarnyba dalyvauti pratybose siunčia įvairios specifikos medicinos paramos vienetus. Šį kartą Lietuvos karo medikai pratybose dalyvauja su savo įranga –  konteineriais, palapinėmis, medicinos įranga ir priemonėmis bei evakuacijos transportu.

„Mūsų medikai pirmą kartą užsienio šalyje pratybų metu visiškai išsiskleis savo medicinos paramos vienetus ir bus savarankiški medicinos paramos užtikrinimo etapų  dalyviai. Dirbdami kartu įvairių tautų karo medikai parodo, kad yra profesionalūs, turi bendras vertybes ir yra pasiruošę užtikrinti medicinos paramą jungtinėms karinėms pajėgoms“, – sako pulkininkė leitenantė Inga Jancevičienė, Medicininės paramos vienetų grupės vadė. 

Šių mokymų tikslas – treniruoti ir vertinti NATO ir šalių partnerių medicinos paramos sąveiką karinių operacijų metu. Taip pat bus kreipiamas dėmesys į bendradarbiavimą su civilinėmis įstaigomis ekstremalių situacijų atvejais, medicinos vadovavimo ir valdymo procedūras, medicinos pagalbos tęstinumą, manevringumą bei tarptautinį bendradarbiavimą remiant jungtines tarptautines karines operacijas.

Rumunijos Cincu poligone bus išskleista per 20 skirtingų tarptautinių medicinos paramos vienetų: Pirminio lygio sveikatos priežiūros paslaugos teikimo, įskaitant sveikatos būklės stabilizavimą, nukentėjusiųjų rūšiavimą, priešakinį evakavimą (karine terminologija – Rolė 1), Antrinio lygio sveikatos priežiūros specialistų sveikatos priežiūros paslaugos teikimo, įskaitant pakenkimų kontrolę – (priešakinę) chirurgiją, diagnostiką, taktinį evakavimą (Rolė 2) ir Antrinio  bei Tretinio lygio sveikatos priežiūros specialistų sveikatos priežiūros paslaugos teikimo, įskaitant taktinį evakavimą (Rolė 3). Pratybų metu medikai treniruosis teikti medicinos pagalbą, dirbti sąveikoje su kitų šalių medikais, tobulinti pacientų evakuacijos, medicinos logistikos bei valdymo ir vadovavimo procedūras.

Pratybų metu planuojama parengti ir įgyvendinti daugiau nei 1000 medicinos incidentų. Dar viena šių pratybų ypatybė – tai sąveika su Rumunijos civilinėmis sveikatos priežiūros įstaigomis. Bus imituojama civilinė ekstremali situacija, kai yra didelis  nukentėjusiųjų skaičius Bukarešto mieste, ir į pagalbą pasitelkiami karo medicinos pajėgumai. Planuojama, kad šiame pratybų etape dalyvaus ir Lietuvos karo  medikai.

Apie pratybas „Vigorous Warrior“
Pratybas kas dvejus metus organizuoja NATO karo medicinos kompetencijos centras (NATO MILMED COE), esantis Budapešte, Vengrijoje. Kiekvienais metais „Vigorous Warrior“ pratybose dalyvauja vis daugiau NATO šalių: 2011 metais vykusiose pratybose Vengrijoje dalyvavo 5 šalys, 2017 metais pratybos vyko Vokietijoje, ir jose dalyvavo 26 šalys.

Kontaktinis asmuo: kpt. Jūratė Vaitėkūnienė, tel. 8 698 70884, el. paštas [email protected]


KAM Strateginės komunikacijos ir viešųjų ryšių departamento informacija.
Srž. sp. Ievos Budzeikaitės asociatyvi nuotr.