M113 amerikietiškas šarvuotas transporteris
„FMC Corporation“ sukurti M113 serijos amerikietiški šarvuoti transporteriai – pasaulinė šarvuočių klasika. Tai liudytų ir gana įspūdingas pagamintų šarvuočių kiekis – apie 80000 vienetų.
Kovinį krikštą gavę Vietnamo kare 1962 metų balandį, šie koviniai taksi dar ir šiandien naudojami pusšimtyje pasaulio valstybių.
Šarvuočiai naudoti ne tik JAV karių Vietname, bet ir daugybėje kitų XX a. antrosios pusės karų: Šešių Dienų kare, Persijos įlankos kare, Libano ir Izraelio karuose, Afganistano ir Irako karuose, Sirijos pilietiniame kare ir t.t. Šiuo metu prieš Rusiją kariaujanti ir Vakarų valstybių remiama Ukraina taip pat yra gavusi šios technikos.
Tiesa, pasaulyje naudojami ne tik pirmieji modeliai – M113A1 – bet ir naujesnių modelių šarvuočiai: M113A2, M113A3, M113A4 ir kitos modifikacijos.
Šarvuočio konstrukcija yra gana paprasta, tad įvairios kariuomenės juos pritaiko skirtingiems poreikiams. Pasaulyje egzistuoja M113 serijos šarvuočių pagrindu sukurtos mobilios ligoninės, vadavietės, ryšių centrai, technikos evakuatoriai. Ant šarvuočių montuojami radarai, o papildomai šarvuotos mašinos naudojamos ir sprogmenims, minoms neutralizuoti. Egzistuoja net ugniagesių šarvuočiai, kuriuose vietoje tūrio keleiviams yra integruotos cisternos.
Įprastai – taip pat ir Lietuvos ginkluotosiose pajėgose – šarvuočiai ginkluoti ant stogo sumontuotais sunkiaisiais amerikietiškais 12,7 mm kalibro „M2 Browning“ kulkosvaidžiais. Naujesnių modifikacijų šarvuočių kulkosvaidininkai yra apsaugoti šarvuotais bokšteliais. Taip pat ant jų montuojami ir beatošliaužiai pabūklai, automatiniai granatsvaidžiai.
O neretu atveju šarvuotis paverčiamas mobilia minosvaidžio pozicija. Kaip tai atrodo ir veikia? Šarvuočio viduje ant lafeto (ginklo stovo) yra sumontuotas minosvaidis, tad jums tereikia atsidaryti galines duris ir didelį liuką stoge, užtaisyti minosvaidį ir – bum.
Standartinės modifikacijos M113 šarvuočių įgulą sudaro vadas – kulkosvaidininkas ir vairuotojas, o kartu gali važiuoti dar iki vienuolikos karių. Kai kurių modifikacijų šarvuočiai gali papildomai gabenti net iki penkiolikos karių. Jie gali greitai įlipti ir išlipti pro gale hidraulika nuleidžiamas duris.
Kaip ir daugelis tokio tipo technikos, kiek daugiau nei 12 tonų sveriantis šarvuotis M113 taip pat gali plaukti. Dažnai žmonėms kyla klausimas, kaip tokie sunkūs šarvuočiai gali laikytis ant vandens. Ar esate kada nors į vandenį įmetę užsuktą butelį, kuris nenuskęsta? Taip ir su šarvuočiais – juos ant vandens laiko tūrį užpildęs deguonis. Plaukdamas šarvuotis išvysto kiek didesnį nei penkių kilometrų per valandą greitį.
Dar įdomu tai, kad mašinos vikšruose sumontuotos minkštinančios pagalvėlės. Tad, kai kitą kartą sutiksite M113 kelyje – būkite ramūs, nes asfalto vikšrais jis negadina. Sausuma šarvuotis išvysto kiek didesnį nei šešiasdešimties kilometrų per valandą greitį.
Taip pat paminėtina, jog M113 – pirmasis pasaulyje šarvuotis, pagamintas iš aliuminio lydinio. Toks šarvas apsaugo nuo 7,62 mm kalibro ginklų ir skeveldrų. Tiesa, ant naujesnių M113A3 modelio šarvuočių gali montuoti ir tvirtesnius šarvus, apsaugančius nuo 14,5 mm kalibro ginklų ir tam tikro galingumo minų.
Įvairių modifikacijų M113 šarvuočiai Lietuvos ginkluotosiose pajėgose naudojami plačiai: „Žemaitijos“ ir „Geležinio vilko“ brigadų batalionuose, Juozo Vitkaus inžinerijos batalione, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, kituose Lietuvos kariuomenės padaliniuose.
M113A1 modelio šarvuočius Lietuvos ginkluotosios pajėgos naudoja jau ilgiau nei dvidešimt metų. Pirmoji jų partija iš Vokietijos neatlygintinai gauta dar 2000 metais.
Karo technikos ekspozicijos lankytojai taip pat pamatys M113A1 modifikacijos šarvuočius, o į vieną jų net galės ir įlipti.
Galbūt jūs esate karys, kuriam tarnyboje teko susidurti su šia technika ar ją vairuoti? Galbūt turite įdomių istorijų, kuriomis galėtumėt pasidalinti? Galbūt turite nuotraukų? Mums būtų įdomu išgirsti ir pamatyti!