Moneta „Dvigubas dukatas“

Vytauto Didžiojo karo muziejaus numizmatikos rinkinyje yra saugomi ir tiriami numizmatikos, faleristikos bei bonistikos grupių eksponatai. Rinkinyje saugoma 39 000 vnt. eksponatų, kurie susiję ne tik su karine tematika, bet ir piniginiais mainais, sportiniais bei kultūriniais pasiekimais.

1967 metais į muziejaus rinkinius pateko moneta „Dvigubas dukatas“ (1503–1534 m. Feraros kunigaikštystė, Italija). Dukatas (ček. dukat, vok. Dukate, it. ducato – auksinė moneta) – Venecijoje kalama auksinė moneta nuo 1284 m., vėliau paplitusi po visą Europą.

Feraros kunigaikštystė buvo suvereni valstybė šiaurės Italijoje. Šią valstybę nuo 1146 m. iki 1597 m. valdė d’Este kunigaikščių šeima. Monetos averse pavaizduotas šios kunigaikštystės valdovas kunigaikštis Alfonsas I d’Este profiliu pasisukęs į kairę. Įdomu tai, kad kunigaikščio pirmoji žmona buvo Ana Marija Sforza (1476–1497 m.), kuri buvo būsimosios Lenkijos karalienės ir Didžiosios Lietuvos kunigaikštienės Bonos Sforzos teta. Tuo tarpu reverse matoma stilizuota scena, kurioje pavaizduotas Jėzus Kristus ir fariziejus.

XIX a. ši moneta buvo rasta išartuose Plemborgo dvaro (Raseinių raj.) laukuose. Plemborgo dvaras pirmą kartą Raseinių žemės teismo knygose minimas 1586 m. Vėliau dvaras priklausė Tolvaišių, Lackių, Eperješų, Daugirdų giminėms.

Medžiaga – auksas
Skersmuo – 27 mm
Masė – 7,065 g