Paroda „Liečiantys dangų“

Lietuvos karo istorija neatsiejama nuo karo aviacijos. Nuo pat kariuomenės organizavimo pradžios buvo aišku, kad Lietuvai būtinos savos karinės oro pajėgos. To meto situacija – Nepriklausomybės kovos, priešo antskrydžiai – lėmė lietuviškosios karo aviacijos atsiradimą. 1919 m. buvo suformuota Inžinerijos kuopa, į kurią įėjo Aviacijos būrys. Tų pačių metų kovo 12 d. minėtasis būrys buvo perorganizuotas į kuopą ir tapo savarankiška Aviacijos dalimi, būtent ši data yra laikoma Lietuvos kariuomenės karo aviacijos įkūrimo data. Tais pačiais metais buvo įkurta ir Karo aviacijos mokykla. 2019 m. Lietuvos karinės oro pajėgos minėjo įkūrimo 100-metį. Šia proga Vytauto Didžiojo karo muziejuje buvo pristatyta paroda „Liečiantys dangų“.

Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų 100-mečiui skirta paroda „Liečiantys dangų“ atskleidė Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų svarbą ir reikšmę valstybės gynybai bei supažindino visuomenę su Karinių oro pajėgų istorija, vykdomomis funkcijomis. Dviejose salėse eksponuojama paroda pristatė Lietuvos Respublikos kariuomenės karo aviacijos (1919–1940 m.) ir šiuolaikinės Lietuvos kariuomenės (nuo 1990 m. iki dabar) laikotarpius. Parodoje buvo galima pamatyti  išskirtinai Karinėse oro pajėgose naudotus ir naudojamus daiktus – tarpukario lėktuvų propelerius, Karinių oro pajėgų raketinį oro gynybos kompleksą  RBS 70, 6 m ilgio  raketinį taikinį RT-400, Karinių oro pajėgų kybantį taikinį – oro balioną (3 metrų), Karinių oro pajėgų sraigtasparnio Mi-8 galinį sraigtą ir daug kitų įdomių eksponatų.

Kadangi parodos pamatyti galimybių nebeturėsite, šią savaitę kvietėme jos dalis pamatyti virtualiai. Galėjote matyti įdomiausius faktus apie karo aviaciją (https://bit.ly/3e0opka), dailininko Artūro Slapšio nutapytus tarpukario Lietuvos karo lakūnus (https://bit.ly/2x6lLch) ir paskaityti karo lakūnų prietarus (https://bit.ly/3c37sUn). Dabar kviečiame žvilgtelti į trumpą šios parodos apžvalgą!

Prie parodos įrengimo prisidėjo ne tik Karinės oro pajėgos, tačiau ir Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto Virtualiosios realybės laboratorijos darbuotojai. Dėkojame jiems!