Prieš 430 metų gimė Švedijos karalius Gustavas II Adolfas
Švedijos karalius Gustavas II Adolfas gimė lygiai prieš 430 metų, 1594 m. gruodžio 19 d.
Mums Vazų pažįstamos dinastijos valdovas nebuvo didelis Abiejų Tautų Respublikos draugas. Anaitpol. Baigęs karus su Danija ir Rusija, įgijęs teritorijų Baltijos jūros rytinėse pakrantėse, 1617 m. atnaujino nuo 1600 m. besitęsusį karą su Abiejų Tautų Respublika dėl Livonijos, užėmė žemes iki Dauguvos ir Rygą.
Gustavas II Adolfas buvo Abiejų Tautų Respublikos valdovo Zigmanto Vazos (1566-1632) pusbrolis. Kai Zigmantas Vaza, neatsižadėdamas sosto, ėmė agituoti Švedijoje savo naudai, Gustavas II Adolfas 1617 m. išsiruošė į žygį prieš Zigmantą Vazą.
Karas ėjo su pertraukomis iki 1626 m. Būtent jam valdant buvo pasirašytos 1629 m. Altmarko paliaubos, leidusios švedams išlaikyti užkariautas Livonijos žemes ir kai kuriuos Baltijos jūros uostus. Klaipėdą švedai kontroliavo iki 1636 m.
Bet švedai jį turėtų teigiamai vertinti dėl valstybės valdymo reformų, kanceliarijos, iždo ir teismų pertvarkos, ūkio plėtros. Valdant Gustavui II Adolfui buvo reorganizuotas Upsalos universitetas, daugelyje miestų įkurtos gimnazijos. Karalius aktyviai skatino ūkio plėtrą ir, kas itin svarbu švedams ir reiškia prastas naujienas Abiejų Tautų Respublikai, sukūrė stiprią nuolatinę kariuomenę.
Savanorių šaukimą pradėta derinti su privaloma rekrutų tarnyba, sustiprėjo švediška artilerija. Nenuostabu, kad praėjus keliolikai metų po karaliaus mirties, buvo įkurta žymioji švedų ginkluotės gamintoja „Bofors“. Reformuota ne tik artilerija, bet ir pertvarkyti pėstininkų pulkai. Karalius buvo ne tik administracinis reformatorius, bet ir talentingas karvedys.
Tokie pertvarkymai ir vienodesnė sudėtis sustiprino karių drausmę ir kovingumą. Švedija tapo viena didžiausių XVII a. Europos karinių galių.
Po 1629 m. Altmarko paliaubų su Abiejų Tautų Respublika Švedija įsitraukė į 1618-1648 m. liepsnojusį Trisdešimties metų karą. Sekėsi neblogai: švedai sumušė Katalikų lygos kariuomenę, užėmė Vidurio Vokietijos ir Bavarijos žemių ir laimėjo Lützeno mūšį netoli Leipcigo. Bet būtent šiame mūšyje 1632 m. Gustavas II Adolfas žuvo.