Prieš 90 metų Karo muziejaus sodelyje perlaidotas Nežinomas kareivis

Lietuvos kariuomenės diena – šventė, primenanti amžiną Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės siekį. Šią ypatingą dieną mes sveikiname tarnaujančius Lietuvos karius, prisimename ir pagerbiame kovojusius ir žuvusius už mūsų šalį Lietuvos karius. Kartu kurkime saugią ir stiprią Lietuvą!

Šią dieną prisimename prieš lygiai devyniasdešimt metų Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje perlaidotą Nežinomą kareivį.  Sekant sena žuvusių ir negrįžusių karių tradicija, XX a. ketvirtajame dešimtmetyje pradėta svarstyti Nežinomo kareivio kapu papildyti ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelio ansamblį.

Žuvęs karys iš pradžių buvo palaidotas Latvijoje visai netoli fronto su bolševikais linija – Červonkos karių kapinėse, esančiose visai prie pat Lietuvos ir Latvijos sienos. Tose kapinėse iki šių dienų yra išlikęs 1932 m. atidengtas įspūdingas paminklas čia 1919-1920 m. žuvusiems Lietuvos kariams. Palaikai buvo pargabenti į Lietuvą ir 1934 m. lapkričio 23 d. iškilmingai perlaidoti muziejaus sodelyje prieš paminklą „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“.

Iškilmėse dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona. Jis Nežinomą kareivį ceremonijos metu apdovanojo III laipsnio Vyčio Kryžiumi. Didelėse patriotinėse iškilmėse dalyvavo ne tik Prezidentas, bet ir Vyriausybės nariai, kariuomenės vadovybės, kariai, savanoriai, visuomeninės organizacijos ir daugybė piliečių.

Paskutinį kartą Nežinomo kareivio kapas buvo pagerbtas 1940 m. birželį. Sovietų okupantai šią tradiciją palaipsniui uždraudė, o antrosios okupacijos metu savo juodo darbo ėmėsi iš peties: buvo sunaikinti visi sodelyje buvę paminklai, o vietoje Nežinomo kareivio kapo buvo pastatytas sovietų čekistų tėvo Felikso Dzeržinskio paminklas.

Atgimimo laikotarpiu imtasi atkūrinėti ir muziejaus tradicijas bei sodelio simboliką. Pirmiausia buvo atstatytas paminklas „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“. Laikantis senųjų tradicijų, paminklui akmenys buvo surinkti iš Nepriklausomybės kovų mūšių laukų. Vietoje sovietmečiu sunaikintų Nežinomo kareivio palaikų buvo perlaidoti iš Giedraičių kapinių perkelti kito Nežino kareivio palaikai. Juos pervežė atkurtos Lietuvos kariuomenės savanoriai, kurie 1990 m. lapkričio 23 d. perlaidojant Nežinomą kareivį, prisiekė tėvynei. 1992 m. lapkričio 18 d. Nežinomas kareivis buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus I laipsnio ordinu.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių nuotraukos.

1989-1990 m.
Paminklas Červonkos kapinėse, 1989-1990 m.
Karo muziejaus sodelis, XX a. 4 deš.
Paminklas „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, 1936–1939 m.
Šventė Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, 1936 m.
Paminklas „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ Karo muziejaus sodelyje, XX a. 4 deš.
Lietuvos šaulių sąjungos šaulių moterų tarybos atstovės Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, XX a. 4 deš.
Savanoriai pirmosios savanorių priesaikos metu Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, 1990 m.
Savanoriai pirmosios savanorių priesaikos metu Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, 1990 m.