Renatos Šerelytės knygos „Pro rūdijančią naktį“ pristatymas

Vytauto Didžiojo karo muziejus kviečia į virtualaus pokalbio su rašytoja Renata Šerelyte peržiūrą. Tai pokalbis apie knygą „Pro rūdijančią naktį“, kurioje autorė perteikė kovotojo už Lietuvos laisvę, partizano Antano Kraujelio–Siaubūno gyvenimą.

Kas sieja slogius pokario metus ir sovietmečio stagnaciją? Partizano likimą ir vaiką, iš kurio atminties ištrinta tautos istorija? Rūdžių ėdamą naktį ir naująjį rytą, kurio pažadas niekados nemiršta? Galbūt – niekas. Galbūt – viskas.  Dvi romano pasakojimo gijos apima skirtingus praėjusio amžiaus dešimtmečius: paskutiniojo Aukštaitijos partizano istoriją ir istoriją vaiko, gimusio brandžiu sovietmečiu. Sovietmečiu viena pagrindinių užduočių buvo pakeisti praeitį. Partizanų tema buvo viena iš tų, kurias buvo labiausiai norima pakeisti. Du labai nepanašūs likimai eina vienas šalia kito, savaip liudydami  meilės, ištikimybės, šeimos, tikėjimo ir didvyriškumo sampratas. Su partizano Antano Kraujelio gyvenimu ir veikla susijusiai medžiagai studijuoti ir knygai rašyti Lietuvos kultūros taryba 2018 m. jai skyrė individualią stipendiją. 

Paskutiniojo Lietuvos partizano Antano Kraujelio-Siaubūno, žuvusio 1965 metų kovo 17 dieną, palaikai 2019 m. vasarą buvo aptikti Vilniaus Našlaičių kapinėse, tų pačių metų rudenį perlaidoti Vilniaus Antakalnio kapinių Lietuvos kariuomenės karininkų kvartale.

Renata Šerelytė debiutavusi prieš dvidešimt penkerius metus, 1995-aisiais, šiandien yra viena ryškiausių šiuolaikinių Lietuvos prozininkių, daugiau nei dvidešimties įvairaus žanro knygų autorė, eseistė, literatūros kritikė.