XVII a. lauko patrankos modelis

XVII a. lauko patrankos modelis, kalibras – 34 mm, tikėtina, kad pagamintas XIX–XX a. pr. Švedijos kariuomenės muziejaus padovanotas Vytauto Didžiojo karo muziejui 1935 m.

Tai vienas iš Vytauto Didžiojo karo muziejuje saugomų miniatiūrinių artilerijos pabūklų. Patrankų ir kitų artilerijos pabūklų modeliai buvo ne šiaip dailiai pagaminti žaislai, bet svarbi artileristų rengimo priemonė. Jie pagaminti tiksliai atkartojant tikrų, to meto kare naudojamų pabūklų konstrukciją, tad iš jų buvo galima ir nusitaikyti, ir išauti.

Švedų padovanotas pabūklas detalus ir puošnus. Tai didelis modelis. Jis sveria 11,74 kg, yra 94 cm ilgio, 37,5 cm aukščio ir turi 59 cm ilgio vamzdį. Atkartojant tikro XVII a. pabūklo bruožus prabangiai dekoruotas modelio vamzdis ir lafetas. Vamzdžio priekyje, gale ir ties viduriu esantys žiedai papuošti augaliniais motyvais. Viršuje esančioms rankenoms suteiktas fantastinių būtybių (žuvų ar gyvačių) pavidalas. Vamzdžio galinė dalis puošta kompozicija, kurią sudaro augalinių motyvų supamas karūnuotas skydas su jame įkomponuotais tvirtovės vartais su juose stovinčiu liūtu bei užrašu. Po šia kompozicija pavaizduota juostelė su 1671 m. data. Miniatiūrinio pabūklo medinis lafetas su metaliniais laikikliais ir apkaustais, dekoruotas išdrožtais augaliniais motyvais.

Šį detalų, dailiai pagamintą patrankos modelį kartu su kitais senovinių pabūklų modeliais, XVII a. pirmosios pusės mūšio diorama, originaliu XVI–XVII a. karių nešiotu šalmu ir XVIII–XIX a.  artilerijos sviediniais galima išvysti Vytauto Didžiojo karo muziejaus parodoje „Miniatiūrinė artilerija“.