Žalvarinė pasidabruota laiptelinė segė

Vytauto Didžiojo karo muziejaus archeologijos rinkinyje saugoma 48 720 vienetų archeologinių radinių iš visos Lietuvos. Archeologiniai eksponatai susiję ne tik su karine tematika, bet ir su vyravusiais amatais, laidojimo papročiais bei buitimi. Pagrindinės rinkinio dalies chronologija apibrėžiama nuo akmens amžiaus iki naujausiųjų laikų.

1938 metų sausio 23 dieną į muziejaus rinkinius pateko žalvarinė pasidabruota laiptelinė segė sudaryta iš trijų laiptelių, datuojama III – IV a. Visi trys šios segės laipteliai ornamentuoti virveliniu raštu, o segės korpusas buvo padengtas sidabro plokštele, kurios pėdsakus galime matyti ir šiandien. Jos ilgis 6,35 cm. Tokio tipo segės aptinkamos Vakarų Baltų genčių kapinynuose, dažniausiai vyrų kapuose. Artefaktas rastas Gružų miške (Ukmergės rajonas), aptikto (2 m aukščio, 100 m ilgio ir 16 m pločio) kalnelio pietiniame gale, apie 60 cm gylyje.

Tai pirmojo Lietuvos Respublikos prezidento Antano Smetonos dovana muziejui. Šią ir kitas A. Smetonos dovanas galima pamatyti Vytauto Didžiojo Karo muziejaus vienos vitrinos parodoje, Didžiojoje salėje iki 2019 m. lapkričio 30 dienos.