Žvalgybinis šarvuotis BRDM-2
Ant šios sovietinės mašinos, gamintos 1962-1989 m., galima montuoti prieštankinių raketų ir oro gynybos sistemas, didelio kalibro kulkosvaidžius, automatinius granatsvaidžius, cheminės ir biologinės žvalgybos įrangą, galingas garso kolonėles psichologinėms operacijoms ir t.t.
BRDM-2 – paprastos konstrukcijos ir universali platforma. Neergonomiška, neekonomiška, prastai apsauganti įgulą, bet iš bėdos naudoti galima. Ir įvairių modifikacijų BRDM-2 dar naudoja apie pusšimtį pasaulio valstybių, tarp kurių nemažai Afrikos ir Azijos, dalis Europos (Baltarusija, Moldova, Serbija, Lenkija, Ukraina, ir kt.) ir Lotynų Amerikos valstybių. Nenuostabu, nes pagaminta jų buvo daugiau nei 7000 vienetų.
Žinoma, kad vykstančiame kare šių mašinų naudoja ir ukrainiečiai, ir rusai.
Karo technikos ekspozicijoje esantis BRDM-2 pagamintas 1974 m. ir 1994-2008 m. naudotas Divizijos generolo Stasio Raštikio kariuomenės mokykloje.
Mašinos įgula – keturi kariai: vairuotojas, vadas, stebėtojas-ryšininkas, šaulys. Bet vietos atsirastų ir penktam žmogui. Tačiau tai nėra klasikinis šarvuotas transporteris ir pėstininkų skyriui vietos viduje nenumatyta. Bet mašina ir nėra skirta tiesioginei kovai ir kontaktui su priešu.
BRDM-2 yra keturratis, tačiau, apžiūrėję atidžiau, pamatysite dar dvi poras mažesnių ratukų. Juos galima išskleisti ir prasikapstyti, dugnu nepakibti ant kokio nors sampilo, pervažiuoti apkasus ir panašiai. Vien metę žvilgsnį nesunkiai galite numanyti, kad mašina, kaip ir daugelis panašių šarvuočių, gali plaukti varoma gale esančiu sraigtu. Kaip ir daugelyje ratinės karinės technikos, čia taip pat sumontuotas vidinis kompresorius ir pasireguliuoti ratų slėgį galite važiuodami. Atsarginis ratas montuojamas tiesiai ant bokštelio – šitai itin pamėgo lenkai, kariuomenėje tebeturintys nemažai BRDM-2 mašinų, kurias artimiausiai metais pakeis naujomis lenkiškomis.
Karo technikos ekspozicijoje galima pamatyti senąjį šarvuočio modelį, į kurį lipama per viršų. Tik vėliau pradėtos gaminti modifikacijos su durimis šonuose.
Ne tik lenkai, bet ir estai turėjo šių mašinų. Aptinkama informacija, kad estai jų turėjo 7-10 vienetų ir dalį jau naudojo šalies policininkai.
O kaip šios mašinos atsidūrė Lietuvos kariuomenėje? Kaip savo straipsnyje yra rašęs dr. Egidijus Papečkys, „1993 m. liepos 15 d. minint Žalgirio metines, Lenkija perdavė 3 sovietines šarvuotąsias žvalgybos mašinas BRDM-2. Dar 7 šarvuočiai BRDM-2 buvo perduoti po mėnesio, Lietuvą jie pasiekė viena kolona. Mašinos buvo nenaujos, pakeliui viena jų sugedo ir į Lietuvą atvažiavo velkama kitos mašinos.“
1993 m. spalio mėn. „Karyje“ apie kaimynų dovaną Lietuvos kariams rašė: „kaip jau rašėme, viduvasarį Alytuje Lenkijos gynybos ministerijos atstovai Lietuvos kariams perdavė dovaną – septynis šarvuočius. Ta proga pasirašyta sutartis. Šiuo metu šarvuočiai „tarnauja“ „Geležinio vilko“ motodesantiniam batalionui sovietinių desantininkų paliktame viename didžiausių Lietuvoje Ruklos poligone prie Jonavos. Dalis jų liko Alytuje. Šarvuočiai sėkmingai naudojami jaunų karių mokumuose, rengiant vairuotojus taktinėse pratybose.“
ŽEMIAU – KARO TECHNIKOS EKSPOZICIJOJE ESANTIS BRDM-2.