100-OSIOMS JUOZO LUKŠOS GIMIMO METINĖMS SKIRTA KONFERENCIJA

2021 m. spalio 12 d. 14 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje vyks 100-osioms Juozo Lukšos gimimo metinėms skirta konferencija.

Konferenciją atidarys ir sveikinimo žodį tars muziejaus direktorė Rita Malinauskienė ir Juozo Lukšos sūnėnas Kęstutis Lukša. Pranešimus skaitys Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikė Greta Kučinskaitė, Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas, Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikė dr. Aistė Petrauskienė, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos politikos analitikas Dr. Darius Juodis ir Kauno technologijos universiteto doc. dr. Ramūnas Skvireckas. Konferencijos metu bus galima apžiūrėti ir tris parodas – „Laisvės architektas“, „Daumanto būrys. Juozo Lukšos-Daumanto, Benedikto Trumpio-Ryčio ir Klemenso Širvio-Sakalo desanto uniformų ir ekipuotės rekonstrukcija“ ir Tomo Svirupskio kūrybos paroda „Platus miniatiūrų pasaulis“.

Apie J. Lukšą

Juozas Albinas Lukša gimė 1921 m. rugpjūčio 4 d. Prabėgus 25 metams J. Lukša oficialiai įstojo į aktyvių partizanų gretas. Jis iškart buvo paskirtas Tauro apygardos „Geležinio vilko“ rinktinės Spaudos ir propagandos skyriaus viršininku. Nuo įstojimo į aktyvias partizanų gretas, J. Lukša net kelis kartus kirto SSRS sieną, mokėsi ir praktikavosi NATO šalių žvalgybos mokyklose, užmezgė ryšius su lietuviais emigracijoje, Vakarams skleidė žinias apie rezistencinę kovą Lietuvoje. 1949 m. Lietuvos laisvės kovos sąjūdis paskyrė J. Lukšą savo atstovu užsienyje. 1950 m. desantu grįžo į Lietuvą ir buvo paskirtas Gynybos pajėgų štabo Žvalgybos skyriaus viršininku. J. Lukša žuvo kovodamas 1951 m. rugsėjo 4 d.

KONFERENCIJOS PROGRAMA

14.00–14.02 Konferencijos atidarymas. Rita Malinauskienė, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorė.
14.02–14.07 Konferencijos svečio žodis. Kęstutis Lukša, Juozo Lukšos sūnėnas.
14.07–14.15 Vytauto Didžiojo karo muziejaus kilnojamosios parodos „Laisvės architektas“ pristatymas. Greta Kučinskaitė, Vytauto Didžiojo karo muziejus.
14.15–14.30 Knygos „Juozas Lukša-Daumantas ir jo atminimo įamžinimas“ pristatymas. Vidmantas Vitkauskas, Garliavos Juozo Lukšos gimnazija.
14.30–14.50 „Kai pasakoja vietos: partizaninio karo kraštovaizdžio ir Juozo Lukšos ryšys“. Dr. Aistė Petrauskienė, Lietuvos nacionalinis muziejus.
14.50–15.15 Kavos pertrauka.
15.15–15.35 „1951 m. lietuvių desanto iš Vakarų užkulisiai (pagal MGB agentūrinę bylą „Nieman“). Dr. Darius Juodis, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija.
15.35–15.55 „Daumanto būrys. Juozo Lukšos-Daumanto, Benedikto Trumpio-Ryčio ir Klemenso Širvio-Sakalo desanto uniformų ir ekipuotės rekonstrukcija“. Doc. dr. Ramūnas Skvireckas, Kauno technologijos universitetas.

Norinčius dalyvauti konferencijoje, kviečiame registruotis el. p. [email protected].
Dalyvaujantys konferencijoje turi pateikti galimybių pasą. Rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ir kt.).
Daugiau informacijos: Regina Rajeckienė, tel. nr. 8 37 222 847.