Dalgis prieš paraką: 1831 metų sukilimas

Vytauto Didžiojo karo muziejus pristato naują kilnojamąją parodą „Dalgis prieš paraką: 1831 metų sukilimas“. Ši paroda yra skirta paminėti 190-asias 1831-ųjų metų sukilimo Lietuvoje metines.

XVIII a. pab. Abiejų Tautų Respublikoje prasidėjo reformos, kurių kulminacija tapo Gegužės trečiosios konstitucija. Konstitucija turėjo sustiprinti valstybę ir pažangia linkme pakreipti visuomenės raidą. Baimindamasi pokyčių Rusijos imperija įsiveržė į Abiejų Tautų Respubliką ir po įnirtingų kovų 1795 metais ją užkariavo. Nepaisant to, lenkų ir lietuvių bajorija neprarado siekio susigrąžinti prarastą valstybę. Kelis dešimtmečius sekusi represyvi politika skatino pasipriešinimą Caro valdžiai. Šis pasipriešinimas virto realiais veiksmais 1830 m. lapkričio 29-osios naktį kai Varšuvą apėmė sukilimas. Ne už ilgo sukilimo laužai išplito ir 1831 m. kovo mėn. į kovą už laisvę stojo broliai žemaičiai ir lietuviai.

Parodoje per pagrindinius 1831 m. sukilimo įvykius yra glaustai pristatoma sukilimo eiga Lietuvoje, Lietuvos sukilėlių karinis organizavimas, sukilimo metu veikę kariniai vienetai, XIX a. karybos ypatumai, ginklai ir tai, kuo detektyvo žanro pradininkas Edgaras Alanas Po yra susijęs su sukilimu. Kilnojama paroda buvo parengta bendradarbiaujant su Kelmės krašto ir Lietuvos nacionaliniu muziejais. Parodoje yra du QR kodai, kuriuose galima pamatyti trumpą parodos pristatymą ir iliustracijas iš parodos partnerio Lietuvos nacionalinio muziejaus.

 

PARODĄ SUDARO: 10 tentų+5 trikojai stovai. Tentų išmatavimai 80×160 cm.

Parodą galite užsisakyti el. p. [email protected] arba tel. +370 37 22 28 47.