Generolo Silvestro Žukausko rašalinė

Vytauto Didžiojo karo muziejaus Istorinių daiktų rinkinyje saugoma unikali rašalinė, kurią 1923 metų lapkričio 23 d. Lietuvos kariuomenės įkūrimo 5-ųjų metinių proga Patrankų ir ginklų remonto dirbtuvių kolektyvas padovanojo Lietuvos kariuomenės vadui gen. Silvestrui Žukauskui.

Rašalinė ir priedai pritvirtinti prie kvadrato formos nikeliuoto metalinio pagrindo, stovinčio ant keturių profiliuotų kojelių. Rašalinė pagaminta iš artilerijos sviedinio imitacijos, kurioje įmontuoti du keturkampiai skaidraus balto stiklo indeliai rašalui, uždengiami apskritais profiliuotais juodo stiklo dangteliais. Rašalinės priekyje pritvirtinta žalvarinė plokštelė su įrašu „Kariuomenės Vadui Generolui Žukauskui, Patrankų ir Ginklų taisymo Dirbtuvių karininkai, civiliai ir darbininkai. Kaunas, 1923 m. lapkričio mėn. 23 d.“ Už rašalinės, į artilerijos sviedinio tūtelės imitaciją įmontuotas šepetukas plunksnakočiams valyti, kitoje tokioje pat tūtelėje – peleninė su stovu degtukų dėžutei. Pieštukai ir plunksnakočiai buvo sustatomi į stovą, imituojantį šautuvų piramidę. Rašalinę puošia centre pritvirtintas suvenyrinis patrankos modelis. Vienintelis mobilus priedas – prespapjė, prie kurio išgaubtosios dalies buvo tvirtinami sugeriamojo popieriaus lapeliai, skirti nusausinti tušu ar rašalu parašytą tekstą. Į muziejaus rinkinius rašalinė pateko 1940 m., likviduojant Lietuvos kariuomenę ir LŠS, kartu su kitais kariuomenės ir šaulių prizais.

Kariuomenės vadas – aukščiausias Lietuvos kariuomenės karinis valdininkas, kurį skiria Lietuvos Respublikos prezidentas.
Generolas Silvestras Žukauskas (1860–1937) – vienas žymiausių Lietuvos karinių veikėjų, kariuomenės vadu buvo paskirtas tris kartus:
⇒ 1919 m. gegužės 7d. – 1919 m. rugsėjo 26 d. – Vyriausiasis kariuomenės vadas.
⇒ 1920 m. vasario 23 d. – 1920 m. birželio 14 d. – Vyriausiasis kariuomenės vadas.
⇒ 1923 m. birželio 6 d. – 1928 m. sausio 26 d. – Kariuomenės vadas.