Įdomusis parodos „Sarmatų karvedžiai“ eksponatas – „Didysis artilerijos menas“

Jau 2025 metais Lietuvos kariuomenę turėtų papildyti pirmosios mobilios raketų paleidimo sistemos HIMARS. Daugelis greičiausiai esate matę, kaip puikiai šiomis amerikietiškomis sistemomis darbuojasi Ukrainos kariai. Laukiant šių raketų sistemų Lietuvoje, pasigirsta siūlymų jų padalinį pavadinti Kazimiero Semenavičiaus garbei.
 
Manoma, kad Kazimieras Semenavičius (kartais Simonavičius, lenk. Kazimierz Siemienowicz, lot. Casimirus Siemienowicz) gimė apie 1600 m. tuometinėje Raseinių apskrityje ir yra kildinamas iš neturtingų Žemaitijos smulkiųjų bajorų. Mirė 1651 m. Olandijoje, palaidojimo vieta nežinoma.
 
Jis buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras, karininkas artilerijos inžinierius, raketų išradėjas, geriausiai žinomas dėl traktato „Didysis artilerijos menas“ („Artis Magnae Artilleriae“). K. Semenavičiaus vykdyti artilerijos meno tyrinėjimai. – svariausias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos atstovų karybos indėlis į Europos ir pasaulio karo meną.
 
Pirmą kartą 1650 m. „Didysis artilerijos menas“ buvo išleistas lotynų kalba Amsterdame. Per sekančius 80 metų Europoje pasirodė veikalo leidimai prancūzų, lenkų, vokiečių, anglų, olandų, danų ir kitomis kalbomis.
 
Knyga „Didysis artilerijos menas“ padalyta į penkis skyrius, kuriuose apžvelgtos apie pirotechniką rašiusių autorių mintys, artilerijos pabūklų konstrukcijos, kalibrai, patrankų ir sviedinių gamyba, taikymosi būdai ir kt. Ypač reikšmingas trečias knygos skyrius, skirtas K. Semenavičiaus išrastai daugiapakopių raketų konstrukcijai su trijų pakopų raketų brėžiniais. Iki pat XVIII a. pab. daugelyje Europos valstybių tai buvo labai svarbus artilerijos mokslo veikalas.
 
Parodoje „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ eksponuojamas „Didysis artilerijos menas“ iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių. Muziejuje saugomas egzempliorius vokiečių kalba, išleistas 1676 m. Frankfurte.
 
Lankytojai gali pamatyti atverstą prašmatniai puoštą titulinį veikalo lapą.
 
Norintys susipažinti su veikalu ir jį paskaitinėti gali užsukti į Vytauto Didžiojo karo muziejaus kasą, kurioje galima įsigyti 2018 m. veikalo leidimą lietuvių kalba ir su originalo faksimilėmis.

Paroda „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ veiks iki 2024 m. lapkričio 16 d.

Kiekvieną trečiadienį kviečiame dalyvauti ekskursijoje ir apžiūrėti šią parodą kartu su kuratoriumi. Jums tereikia užsiregistruoti ir nusipirkti Vytauto Didžiojo karo muziejaus lankytojo bilietą.
 
Artimiausia ekskursija – jau birželio 19 dieną, 17:30.
REGISTRUOTIS Į EKSKURSIJĄ GALIMA ČIA.