Įdomusis parodos „Sarmatų karvedžiai“ eksponatas – kairės rankos durklas
Dviašmeniai durklai su plaštakos apsauga, skirti ne tik padurti ar papjauti, bet ir atremti priešininko ginklo kirtį, Europoje pradėjo plisti XVI a. pirmojoje pusėje. Kaip ir daugelis to meto ginklų, šarvų ir ekipuotės, šie durklai taip pat buvo puošniai dekoruoti. Jūs tik pažiūrėkite į šio durklo rankos apsaugą!
Turtingesni žmonės, kreipę dėmesį ir į estetiką, tokius durklus dažnai gamindavosi komplekte su didžiaisiais šaltaisiais ginklais, todėl neretai jie abu buvo puošti labai panašia stilistika. Šitokio tipo durklai įprastai buvo apie trisdešimties centimetrų ilgio, tačiau buvo ir pusmetrį siekiančio ilgio ginklų.
Parodoje eksponuojamas paprastos konstrukcijos durklas, o buvo paplitę ir trišakiai ir durklai su išpjovomis, kad akimirkai galėtų užkabinti priešo ginklą ir galbūt jį sulaužyti. Didelę dalį smūgio jėgos sugerdavo net ne pati geležtė, o sutvirtintas skersinis. Skylutės ašmenyje taip pat ne šiaip sau ir tai nėra prarūdijęs metalas – tokios skylutės padėdavo mojuojant ginklu lengviau įveikti oro pasipriešinimą ir kovojančio judesiai buvo staigesni.
Tokio ginklo poreikį prieš šimtus metų gana vaizdžiai iliustruoja posakis „Geriau mažas durklas, kurį pasiėmei, nei didelis durklas, kurį pamiršai namie“.
Parodoje eksponuojamas XVI a. pab. – XVII a. I pusės durklas iš privačios Raudeliūnų kolekcijos.
Paroda „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ veiks iki 2024 m. lapkričio 16 d.
Kiekvieną trečiadienį kviečiame dalyvauti ekskursijoje ir apžiūrėti šią parodą kartu su kuratoriumi. Jums tereikia užsiregistruoti ir nusipirkti Vytauto Didžiojo karo muziejaus lankytojo bilietą.
Artimiausia ekskursija – jau rugpjūčio 28 dieną, 17:30.