Įdomusis parodos „Sarmatų karvedžiai“ eksponatas – parako saikeliai

Šimtus metų, XV-XIX a., įvairių formų parakinės ir saikeliai parakui buvo būtiniausi šaulio daiktai, be kurių muškieta priešininkui galėjai nebent smagiai užvožti.

Mūsų dienų kariai ant krūtinės turi specialias kišenėles automatinių ginklų šovinių dėtuvėms. Iššaudei šovinius, išmetei tuščią dėtuvę, ištraukei iš kišenės naują dėtuvę, užtaisei ir šaudai toliau.

Daug ilgiau tai užtrukdavo šauliui prieš šimtus metu. Šaudyta pavieniais šūviais, todėl ginklą kiekvieną kartą reikėdavo užtaisyti ir prikimšti paraku iš naujo. Būtent todėl taip puikiai pasitarnaudavo į saikelius pagal reikiamą kiekį sudozuotas ir subertas parakas.

Priklausomai nuo rūšies ir kalibro, muškieta galima pataikyti į žmogų, esantį daugiausiai už maždaug 200 metrų, tačiau iš tiesų patikimas taiklumas siekė tik maždaug 70 metrų. Muškietos išplito XVII a. o išnyko maždaug XIX a. antroje pusėje, kai jas pakeitė tobulesni graižtviniai šautuvai.

Dažnu atveju parakas buvo laikas puošniai dekoruotoje ir įmantriai graviruotoje parakinėje, o čia – ant odinio diržo sukabinti aštuoni saikeliai ir papildoma odinė kišenėlė. Galbūt ne taip prabangu, tačiau funkcionalu ir patikimas.

Šiuos XVII a. parako saikelius parodai paskolino Lietuvos nacionalinis muziejus.

#sarmatųkarvedžiai

Paroda „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ veiks iki 2024 m. lapkričio 16 d.

Kiekvieną trečiadienį kviečiame dalyvauti ekskursijoje ir apžiūrėti šią parodą kartu su kuratoriumi. Jums tereikia užsiregistruoti ir nusipirkti Vytauto Didžiojo karo muziejaus lankytojo bilietą.

Detalesnė informacija apie tai ir registracijos forma – nuorodoje komentaruose. Artimiausia ekskursija – jau rugpjūčio 7 dieną, 17:30.

Registruotis į rugpjūčio 7 dienos ekskursiją galite čia.