Įdomusis parodos „Sarmatų karvedžiai“ eksponatas – XVII a. karo inžinerijos veikalas

Anksčiau esame pasakoję apie Kazimierą Semenavičių (1600-1651) ir jo nuopelnus artilerijos menui. Jei neskaitėte, prašome čia.

O šiandien pasakojame apie kitą XVII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mokslininką, nusipelniusį karybos minčiai – Torūnėje gimusį Adomą Freitagą (Adam Freitag, Freytag, Fritach) (1608-1650).

Matematikos profesorius, europinio garso karo inžinierius, filosofijos ir medicinos mokslų daktaras 1640-1650 metais Kėdainių gimnazijoje dėstė matematiką ir karybą, dirbo projektuotoju, Vilniuje dirbo gydytoju kunigaikščio Jonušo Radvilos dvare. Lyg šių darbų būtų maža, A. Freitagas nuolat važinėjo į Biržus ir prižiūrėjo modernizuojamą Radvilų pilį ir miesto gynybinius įtvirtinimus. Pagal jo projektą 1641-1655 metais fortifikacijos buvo modernizuotos ir miesto pakraščiuose įrengti 4 redutai. Biržų pilį pertvarkė į modernią olandiško tipo tvirtovę.

Kaip matome, garsiausio XVII a. kėdainiečio gyvenimas šiame mieste buvo neilgas, bet ryškus ir produktyvus. Kėdainiuose jis mirė ir yra palaidotas miesto evangelikų liuteronų bažnyčioje. Kėdainių Šviesiosios gimnazijos, kurioje A. Freitagas dirbo, sieną puošia jam skirta atminimo lenta.

Toks buvo šio gabaus žmogaus gyvenimo paskutinis dešimtmetis.

Jaunystėje, būdamas vos dvidešimt trejų metų, Nyderlandų Leideno miesto A. Freitagas išleido savo garsųjį veikalą „Architektura militaris nova et aucta“ („Karinė architektūra: nauja ir išaugusi“). Knyga sulaukė aštuonių leidimų, jos poreikis XVII a. Europoje toks didelis, kad ji išversta į prancūzų, lotynų, anglų, ispanų ir olandų kalbas. Karinei architektūrai skirta studija apibendrino praktiką su to meto tvirtovių statybos teorinėmis žiniomis. Išleista knyga rodo, kad A. Freitagas puikiai išmanė olandiško tipo tvirtoves.

Parodoje „Sarmatų karvedžiai“ eksponuojama 1635 metais prancūzų kalba išleista knyga, kurią paskolino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

#sarmatųkarvedžiai

Paroda „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ veiks iki 2024 m. lapkričio 16 d.

Žvilgtelėti į parodą galima čia.

O 2025 metais Vytauto Didžiojo karo muziejus pakvies karo inžineriją ir Adomą Freitagą pažinti iš arčiau. Turėsime įdomių naujienų!