Įdomusis parodos „Sarmatų karvedžiai“ eksponatas – XVII a. pab. milanietiškas rondašas

Mūsų dienų Milanas garsus madomis ir dizainu. Prieš šimtus metų, XVI-XVII a., Milanas taip pat garsėjo dailiais ir meistriškais gaminiais. XVI a. pabaigos Lombardijos sostinė politine, religine, ekonomine ir kultūrine prasmėmis buvo vienas iš svarbiausių Europos miestų.

Būtent Milane, kuriame dirbo daugybė patikimus ginklus gaminančių ginklakalių, akį grožiui turinčių graverių, 1560-1580 m. buvo pagamintas šis puikus apvalus skydas, dar žinomas rondašo pavadinimu. Ne Prada ar Moschino mados namai, tačiau būtent tokie puošniai raižyti skydai garsino XVI a. pab. Milaną.

Vienu iš tokios estetikos įkvėpimo šaltinių buvo Renesanso dvasia, tad neretai jie buvo dekoruojami įvairiais antikiniais motyvais, mitologinėmis ir batalinėmis scenomis. Taip pat jie buvo puošiami augalijos ir gyvūnijos motyvais, mitiniais sutvėrimais – būtent tokiais raižiniais padabintas Vytauto Didžiojo karo muziejuje eksponuojamas rondašas. Juk Renesanso žmogui rūpėjo supanti aplinka – gamta, jos reiškiniai.
 

Metaliniai rondašai išsiskiria ypatingu puošnumu. Jų išorinė pusė įprastai būdavo puošiama graviruojant, ėsdinant, kalinėjant, auksuojant ir dengiant kitais metalais. Apvalūs skydai buvo naudojami senovėje, tačiau XVI-XVII a. jie buvo itin ištobulinti.

Plieninėmis plokštėmis apkaustyti rondašai galėdavo apsaugoti karius ne tik nuo kirčių ir dūrių šaltaisiais ginklais, bet ir nuo kai kurių šaunamųjų ginklų kulkų. Kai kurie skydai išsiskyrė gaudyklėmis, skirtomis priešo ginklų geležtėms sugauti. Kartais prie rondašų būdavo tvirtinami slapti ginklai, o naktinius puolimus pamėgę ispanai ir italai kai kuriuose skyduose įtaisydavo slaptus žibintus, kurių šviesa pasklisdavo per vožtuvu atidaromą ir uždaromą angą.
 

Ilgainiui rondašai prarado savo karinę reikšmę ir tapo dekoro elementais besipuikuojančiais ant pilių, rūmų ir dvarų sienų.

Parodoje „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ eksponuojamą 1560-1580 m. milanietišką rondašą paskolino Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

Paroda „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ veiks iki 2024 m. lapkričio 16 d.

Kiekvieną trečiadienį kviečiame dalyvauti ekskursijoje ir apžiūrėti šią parodą kartu su kuratoriumi. Jums tereikia užsiregistruoti ir nusipirkti Vytauto Didžiojo karo muziejaus lankytojo bilietą.

Detalesnė informacija apie tai ir registracijos forma – nuorodoje komentaruose. Artimiausia ekskursija – jau birželio 26 dieną, 17:30.
REGISTRACIJA Į BIRŽELIO 26 D. EKSKURSIJĄ VYKSTA ČIA.