Įdomusis parodos „Sarmatų karvedžiai“ eksponatas – XVII a. padegamojo sviedinio karkasas

Greičiausiai esate girdėję apie XX a. plačiai paplitusias padegamąsias, napalmo bombas, įvairius reaktyvinius padegamuosius sviedinius, šovinius ir panašius šaudmenis.

XX-XXI a. tokiai amunicijai naudojamos įvairios cheminės medžiagos: fosforas, magnio pudra, įvairių medžiagų oksidai ir t.t.

Padegamoji amunicija karyboje yra naudojama labai seniai ir greičiausiai esate skaitę apie VII a. naudotą vadinamąją graikišką ugnį. Tik, skirtingai nei mūsų dienomis, senais laikais kariai naudojo ne sintetinę chemiją, o natūralias degias medžiagas. Tokias kaip įvairios dervos, siera, degutai, degūs aliejai, taukai, riebalai ir t.t.

Svaidomi ir iššaunami padegamieji užtaisai galėjo būti įvairiausios konstrukcijos ir sudėtingumo. Iki mūsų dienų išliko XVII a. datuojamas padegamojo sviedinio karkasas, kurio viduje greičiausiai buvo indas, talpi kapsulė, užpildoma degia medžiaga. Tai yra kalvio gamintas 25 cm aukščio ir 15 cm skersmens geležinis karkasas.
 
Įdomus ne tik pats eksponatas, tačiau ir jo radimo aplinkybės. 1960-1961 m. Biržų pilį tyrinėjo archeologas Edmundas Skardžius. Jis pirmasis Biržų miesto ir pilies archeologinėje medžiagoje rado koklių su Boguslavo Radvilos ir Liudvikos Karolinos Radvilaitės inicialais, datuojamų XVII a. II-ąja puse. Vienas iš įdomiausių jo aptiktų radinių yra padegamojo sviedinio karkasas, datuojamas XVII a. Tokio tipo sviedinius švedai naudojo Biržų pilies apgulties metu.

Parodoje „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ eksponuojamą XVII a. padegamojo sviedinio karkasą paskolino Biržų krašto Sėlos“ muziejus.
 
Paroda „Sarmatų karvedžiai. Žymiausi XVI-XVII a. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karvedžiai“ veiks iki 2024 m. lapkričio 16 d.
 
Kiekvieną trečiadienį kviečiame dalyvauti ekskursijoje ir apžiūrėti šią parodą kartu su kuratoriumi. Jums tereikia užsiregistruoti ir nusipirkti Vytauto Didžiojo karo muziejaus lankytojo bilietą.

Detalesnė informacija apie tai ir registracijos forma – nuorodoje komentaruose. Artimiausia ekskursija – jau šiandien, birželio 19 dieną, 17:30.

REGISTRUOTIS Į EKSKURSIJĄ GALITE ČIA.