Ką gali papasakoti sena romėniška moneta?
Ypač įdomios tos muziejinės vertybės, turinčios keletą pasakojimo sluoksnių.
Štai moneta.
PIRMAS SLUOKSNIS. Tai – viena senesnių Vytauto Didžiojo karo muziejaus numizmatikos rinkinio monetų. Romėniškas denaras yra nukaltas iš sidabro lydinio, 2,62 g. svorio ir beveik 17 mm skersmens. Averse – laurų vainiku puošta imperatoriaus galva ir lotyniškas įrašas „L AVREL COM MODVS AVG“. Romėniškas tyrinėjančių mokslininkų manymu, reverse – klestėjimo, gerovės ir saugumo deivė Salus, sėdinti soste ir gyvatei tiesianti aguoną. Šalia – įrašas lotynų kalba „TRP III IMP II COS PP“.
ANTRAS SLUOKSNIS. Moneta nukalta valdant imperatoriui Komodui, o valdė jis 177-192 m. Tiesa, iki 180 m. valdė su garsiuoju tėvu Marku Aurelijumi, o, šiam mirus, 180 m. kovo 17 d. tapo vienvaldžiu valdovu. Taigi, prieš lygiai 1845 metus. Komodo vardą jūs galimai prisimenate iš garsiojo 2000 m. filmo „Gladiatorius“. Komodą vaidino puikusis Joaquin Phoenix. Yra manoma, kad Komodas buvo vienintelis Romos imperatorius kovojęs arenoje. Istorikai rašo, kad pramogos ir asmeniniai dalykai jam rūpėjo daug labiau, nei valstybės valdymas. Laikoma, kad Komodas buvo vienas prasčiausių Romos imperatorių ir jam valdant baigėsi beveik amžių trukęs pakilimas ir ramus gyvenimas,
TREČIAS SLUOKSNIS. Moneta į Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinius pateko iš Lietuvos kariuomenės brg. gen. Kazio Skučo (1894-1941) kolekcijos. K. Skučas buvo Lietuvos savanoris, Generalinio štabo karininkas, karo pedagogas ir valdininkas, karo atašė, Karo mokyklos viršininkas, paskutinis Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras. Sovietų Sąjungą K. Skučas pagrįstai laikė labai dideliu pavojumi Lietuvai, todėl, okupuojant Lietuvą, sovietai dėl jo darė didelį spaudimą. Iš pradžių buvo reikalaujama, kad jis ir Saugumo departamento direktorius Augustinas Povilaitis būtų atleisti iš pareigų, o 1940 m. birželio 14-15 d. ultimatume buvo reikalaujama, kad abu dėl melagingų kaltinimų būtų atiduoti Sovietų Sąjungos teismui. Deja, Vyriausybei neatlaikius okupantų spaudimo, abu valstybės pareigūnai buvo suimti ir išduoti Sovietų Sąjungai. Kazys Skučas Maskvos Butyrkų kalėjime buvo sušaudytas 1941 m. liepos 30 d.