Muziejuje startavo Kauno bienalė’19
Antrus metus iš eilės Vytauto Didžiojo karo muziejus atvėrė duris didžiausiam kultūros renginiui Lietuvoje – jau 12-tą kartą organizuojamai Kauno bienalei. Šių metų tema PO IŠVYKIMO | PRIEŠ ATVYKSTANT pasitelkia Kauno istoriją kaip išeities tašką, kad galėtų išnagrinėti platesnę perėjimo sąvoką asmeninių patirčių ir įvairių struktūrų kontekste. Vytauto Didžiojo karo muziejuje birželio 7 d.–rugsėjo 29 d. bus galima pamatyti slovėnų kilmės menininkės Jasminos Cibic instaliaciją.
Šių metų bienalė tyrinėja kelionę, kaip miesto, turinčio sudėtingą praeitį ir klestintį kultūrinį identitetą, metaforą. „Norėtųsi miesto identitetą naujai parodyti per bienalę. Antrasis segmentas buvo daugiau mažiau filosofinis, nes kelionė yra visas mūsų gyvenimas nuo vaikystės iki mirties. Paskutinis segmentas – globaliąja politine prasme paliesti ideologinius istorinius aspektus. Meno kūriniuose matysite ne tik filosofinių temų, susijusių su Kauno miestu, tačiau taip pat labai daug ideologijos ir diktatūrų apmąstymų.“ – sakė Kauno bienalės vadovė Kotryna Žemaitytė.
Kaunui teko išgyventi nemažai politinių pokyčių: buvo pereita iš vieno režimo į kitą, todėl pagrindinę muziejaus salę menininkė pasirinko taip pat neatsitiktinai. „Vytauto Didžiojo karo muziejus kaip viena iš Kauno bienalės erdvių pasirinktas, nes jis yra vienas seniausių Lietuvos muziejų, pristatančių krašto istoriją ir nacionalinį identitetą per karybos prizmę. Instaliacijos temą „Klimato kaita“ menininkė Jasmina Cibic pasirinko atsižvelgdama į XX a. ideologijų kaitą, kuri atsispindėjo Vytauto Didžiojo karo muziejaus ekspozicijose. Jos tikslas – parodyti Lietuvą kaip proeuropietišką valstybę ir atskleisti jos poziciją išreiškiant nacionalinį identitetą. Instaliacijos simboliu neatsitiktinai pasirinkta Europa. Vytauto Didžiojo karo muziejuje, kurio ekspozicijose dominuoja vyriškasis karybos paveikslas, Europa vaizduojama kaip moteris, norint išlaikyti lyčių pusiausvyrą.“ – teigė Kauno bienalės kuratorius Daniel Milnes.
Jasminos Cibic kūrinį „Klimato kaita“ sudarys dvi dalys: instaliacija ir pasirodymas, prie kurio prisidės 15 vietos menininkų. Performanso metu šie menininkai svarstys apie galimą šventyklos vaizdą ir pateiks savo asmeninę versiją, t.y. pastatą, kuris reprezentuotų Lietuvą. Europa vaizduojama skirtingais rakursais kiekviename menininko piešinyje bus ta pati figūra, tačiau tai, ką ji laiko rankose skirsis kiekvieno menininko darbe, priklausomai nuo to kaip kiekvienas asmeniškai įsivaizduoja šventyklą, t.y. Lietuvos nacionalinio identiteto reprezentaciją architektūroje.
Performansai vyks nuo birželio 8 d. iki rugsėjo 29 d. šeštadieniais 12.30–15.00 val. Vytauto Didžiojo karo muziejaus Didžiojoje salėje.