Karo muziejus – tarpdisciplininio meno erdvė

Tarpdisciplininis menas – šiuolaikinio meno rūšis, į visumą jungianti kelių meno rūšių raiškos principus. Kuriant tarpdisciplininį meną nepaisoma tradicinių meno ribų, naudojamos įvairios raiškos priemonės ir medijos (tapyba, skulptūra, fotografija, videografija, garsas, performansas, kompiuteris, internetas), jų jungtys, tačiau ypatingai svarbi tampa erdvė. Vytauto Didžiojo karo muziejus būdamas atviras naujoms idėjoms ir iniciatyvoms vis dažniau bendradarbiauja su menininkais, tokiu būdu siekdamas įvairiomis formomis perteikti Lietuvos kariuomenės istoriją, valstybingumo svarbą ir patriotiškumo jausmą. Šiuo metu muziejuje eksponuojamas menininkės Aistės Laisvės Viršulytės kūrinys. Darbas sukonstruotas iš užuolaidų, paimtų iš kemperio, kuriame menininkė gyveno ir keliavo vienos meno laboratorijos metu.

„Meno laboratorija apėmė keliones per Europą kartu su kitais projekto dalyviais iš Lietuvos. Projektas truko tris savaites ir perpildytas kemperis tapo nuolatine gyvenamąja vieta, kurios diktuojamomis sąlygomis dalyviai turėjo gyventi socialinį gyvenimą. Asmeninės erdvės ir vienatvės trūkumas buvo priežastimi ieškoti būdų kaip sukurti atstumą vieniems nuo kitų, kai to prireikdavo. Tokiose situacijose padėdavo kemperyje kabėjusios užuolaidos. Vienos iš jų buvo skirtos pridengti langams iš išorės, kitos prisidengti vieniems nuo kitų viduje. Kiekvienas užuolaidų centimetras tarsi reiškė psichologinį pasidalijimą, sutartinį erdvės atsiribojimą, kurioje kiekvienas turėjo teisę netrukdomas pailsėti. Galiausiai, užuolaidos tapo pagrindiniu barjeru, suteikiančiu galimybę izoliuotis ir pasidaryti sau atskiros erdvės iliuziją. Laboratorijos pabaigoje užuolaidos buvo paimtos iš kemperio ir susiūtos į vientisą audinį, forma panašų į ginklą. Objektas buvo instaliuotas gatvėje, o jo nuotrauka eksponuojama Vytauto Didžiojo karo muziejuje“,- apie meno kūrinį kalbėjo autorė.

Apie A. L. Viršulytę:

Aistė Laisvė Viršulytė gimė 1982 metais ir didžiąją gyvenimo dalį praleido Vilniuje. Baigė fotografijos ir medijos meno bakalauro, ir skulptūros magistratūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2016 metų priklauso Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungai.

Jos supratimu ir pajauta kūryba yra tai ko neįmanoma įrėminti išankstiniais žodžiais ir planais – prieš jos atsiradimą. Jos kūryba prasideda nuo minties ir tik tuomet ieškoma tinkamiausių būdų tai minčiai išreikšti.

Kūrybinis menininkės susidomėjimas yra labiau nukreiptas į laiką naudojančias medijas, kur ji tiria meno ir mokslo laukus, eksperimentuoja, kuria garso meną, procesus, tyrinėja pojūčius, interpretuoja mitologiją, dirba su vietos specifika.