Karo muziejus virtualioje erdvėje – pokalbių laidos, virtualios pamokos, pristatomieji klipai

Pasaulyje prasidėjusi pandemija pakeitė iki šiol nusistovėjusias normas įvairiose gyvenimo srityse. Valstybėje paskelbus karantiną, teko keisti ir kultūrinio gyvenimo sampratą. Veiklas perkėlus į virtualią erdvę, muziejus išliko matomu – buvo pritaikyti įvairūs užsiėmimai, atskleidžiami įdomūs faktai, atspindintys karybos istorijos detales, kurtos protų kovos, detaliau pristatytos dažniausiai nematomos, muziejaus rinkiniuose saugomos, muziejinės vertybės. Vis dėlto vienas svarbiausių šiuolaikinių muziejų uždavinių – įvairiomis formomis perteikiami edukacija ir švietimas. Atsižvelgiant į žmonių saugumą, kol kas edukaciniai užsiėmimai muziejuje nėra vedami, tačiau tikimasi, kad greitu metu jie vėl bus tokia pat populiari moksleivių ugdymo priemonė. Kol tokios galimybės nėra, muziejus pradeda taikyti naujus metodus, leisiančius lankytojams ne tik pažinti muziejų, bet ir plačiau sužinoti apie karybos istoriją.

„Karantinas iškėlė iššūkius įvairiose srityse, tačiau daugiausiai jų – veiklose, kuriose nuolat tenka bendrauti su lankytojais. Muziejus ne kartą yra išbandęs įvairiausius edukacijos būdus – organizuotos išvažiuojamosios edukacinės programos, vykdytas projektas „100 kariuomenės pėdsakų“, kurio metu lankėmis labiausiai nuo Kauno nutolusiose vietovėse, dalyvauta tarptautinėse parodose, renginiuose, vykdytos veiklos kartu su Lietuvos kariuomene, bendradarbiaujant su mokyklomis organizuotos integruotos pamokos. Nors ir tikimės, kad greitai vėl galėsime vesti edukacines programas ne tik muziejuje, bet ir už jo ribų, tačiau taip pat pradedame įgyvendinti ir naujus projektus, leisiančius daugiau sužinoti apie karybos istoriją virtualiu būdu – kuriamos laidos, pradedami filmuoti klipai, pristatantys karyboje naudojamos ginkluotės ir ekipuotės evoliuciją, taip pat planuojama pradėti pokalbių laidas, skirtas artėjančiam muziejaus 100-mečiui“,- sakė Edukacijos skyriaus vedėja Erika Kisieliūtė.

Vienas pirmųjų bandymų šviesti pilietišką visuomenę virtualioje erdvėje – virtuali pamoka Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus mokiniams. 10–11 kl. kadetams pristatyta virtualiai erdvei pritaikyta edukacinė programa „Partizanų ginklai“. Virtualios edukacinės programos metu atsakyta į klausimus – kokios idėjos vedė į priekį pokario partizanus? Kokius ir iš kur gautus ginklus rezistentai atsuko prieš Lietuvą okupavusius pavergėjus? Taip pat pristatyti ir parodyti to laikotarpio ginklai.

„Džiaugiamės galėdami žengti naują žingsnį, edukacinę programą pritaikant nuotoliniam mokymuisi. Vytauto Didžiojo karo muziejus išskirtinis tuo, kad pasakodami apie Lietuvai svarbius mūšius ar pasauliui reikšmingus įvykius, galime parodyti autentiškus ginklus, jų užtaisymo subtilybes, ekipuotės detales ar uniformas. Tikimės, kad ateityje šią praktiką galėsime naudoti plačiau“,- teigė virtualią pamoką vedęs muziejaus edukatorius Mindaugas Tamošiūnas.

Muziejus, prisitaikęs prie pasikeitusios aplinkos, jau netrukus planuoja pristatyti naujas virtualias rubrikas ir laidas, o ateityje pritaikyti edukacines programas nuotoliniam mokymuisi.