Dailininko Artūro Slapšio nutapyti tarpukario Lietuvos karo lakūnai

2019 m. muziejuje buvo atidaryta paroda „Liečiantys dangų“, skirta paminėti Lietuvos karinių oro pajėgų įkūrimo 100-metį. Parodoje buvo pristatyti ir dailininko Artūro Slapšio nutapyti tarpukario Lietuvos karo lakūnai.

1919 m. vasarį iš bolševikų buvo atimtas pirmasis lėktuvas – „Sopwith“, o jau po kelių savaičių Kauno aerodromą pasiekė ir pirmieji Vokietijoje pirkti LVG C.VI lėktuvai. Vykstant Nepriklausomybės kovoms, aviacijos reikšmė ypač sustiprėjo – lėktuvai pasitelkti žvalgybos reikmėms bei priešo atakoms atremti bombomis ir kulkosvaidžiais. Aviacijos bazė pasipildė nemažu karo grobiu. Pasibaigus karui daugiausia buvo išbandyti suremontuoti lėktuvai, daromos aeronuotraukos, talkinta kariuomenei manevruose, parvežta skubių siuntų ir mokymo tikslais. XX a. pr. Karo aviacija dar tik žengė pirmuosius žingsnius, todėl iš pradžių reikėjo semtis  patirties užsienyje, samdyti užsienio specialistus lakūnams mokyti, tačiau vėliau patys lietuviai tapo kompetentingi ne tik ruošti specialistus, bet ir lėktuvus konstruoti. Jau 1922 m. išbandytas pirmasis lietuviškas, ltn. Jurgio Dobkevičiaus sukonstruotas, sportinis lėktuvas DOBI I, vėliau – vyr. ltn. Antano Gustaičio sukonstruotas lėktuvas „ANBO I“. Iš viso Lietuvos aviacinėse dirbtuvėse buvo sukonstruoti 102 lėktuvai. 1940 m. birželio 15 d. prasidėjusi sovietinė okupacija nutraukė ir karo aviacijos vystymąsi, okupantai tuo metu lietuvių turėtus 120 lėktuvų sunaikino, tiesa, kai kuriuos jų bandė ir panaudoti, tačiau nesėkmingai. Dalis lėktuvų vaizduojama ir dailininko A. Slapšio paveiksluose.

Apie dailininką:

Savo profesonalią kūrybinę veiklą Artūras Slapšys pradėjo gyvendamas JAV. Nuo 2010 m., iki 2011 m. pabaigos lankė dailės kursus pas meno dėstytoją ir meno konsultantą Fotio Zemenides iš Čikagos, JAV. A. Slapšio kūryboje dominuoja simbolizmas, istorinių asmenybių portretai, fantastika. Autoriaus kūryba ne kartą pristatyta lietuviškoje ir užsienio spaudoje. Nuo 2012 m. jis – Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys. 2014 m. A. Slapšiui suteiktas Lietuvos meno kūrėjo vardas.