Kviečiame į karo istoriko Arvydo Pociūno knygos „Už laisvę ir Tėvynę! Vilnius 1794” pristatymą

Istorinės apybraižos tema šių dienų skaitytojui yra aktuali tuo, kad šiais metais sukanka 230 m. nuo sukilimo prieš Austrijos, Prūsijos ir Rusijos imperijų bandymą okupuoti Lenkijos ir Lietuvos valstybę (1794 m.).

Pristatomos knygos „Už laisvę ir Tėvynę! Vilnius 1794” autorius, karo istorikas Arvydas Pociūnas pažymi, kad Lietuvos žmonės po pirmojo Lenkijos ir Lietuvos valstybės padalijimo (1772 m.) gerai žinojo, kas jų laukia.

1792 m. kilo Lenkijos ir Lietuvos valstybės karas su Rusija, o 1793 m. įvykdytas antrasis valstybės padalijimas. Į Lietuvos teritoriją prigužėjo Rusijos karinių dalinių, Lietuvos iždas buvo tuščias, valdininkijos viršūnėse klestėjo korupcija, Rusijos kariuomenės išlaikymo našta slėgė visų luomų Lietuvos žmones. Lietuvos kariuomenėje brendo sukilimo nuotaikos, nes Seimas nutarė ją dar labiau sumažinti. Karininkams iškilo atleidimo, o kareiviams – tarnavimo rekrutais Rusijos kariuomenėje grėsmė.

Sukilimo organizatoriai reikalavimuose numatė ne tik išvyti Prūsijos ir Rusijos kariuomenes, bet ir atkurti valstybę su 1772 m. sienomis, leisti įgyvendinti Ketverių metų (1788–1791) reformas.

Štai tokiomis aplinkybėmis 1794-ųjų kovą Lenkijoje prasidėjo sukilimas, kuriam vadovavo generolas Tadas Kosciuška. Knyga „Už laisvę ir Tėvynę! Vilnius 1794“ – puiki galimybė geriau pažinti tų pirmų sukilimo dienų įvykius, prasidėjusius Vilniuje. Šioje istorinėje apybraižoje vaizdingai aprašomos 7 pirmos sukilimo dienos senojoje sostinėje.

Knygos pristatymas Vytauto Didžiojo karo muziejuje (K. Donelaičio g. 64, Kaunas) – 2024 m. vasario 20 d. 17.30 val. Renginys nemokamas, kviečiame dalyvauti.