Muziejuje atverta R. Požerskio fotografijų paroda „Pasitinkant Laisvę“

Rugpjūčio 17-ąją Karo muziejuje atverta fotomenininko, pedagogo, Nacionalinės premijos laureato Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Pasitinkant Laisvę“. Renginio metu pristatyti 1993 m. rugpjūčio 31 dieną fotografo Požerskio užfiksuoti Kaune, Panemunėje dislokuoto 108-ojo oro desanto pulko (dab. Lietuvos kariuomenės Vytauto Didžiojo jėgerių) teritorijoje sovietinės kariuomenės išsikraustymo ir teritorijos perleidimo Lietuvos kariuomenei momentai, taip pat Nepriklausomybės atkūrimo, sausio 13-osios įvykių akimirkos.
 
Parodą pristatė, fotografijomis bei atsiminimais apie 1989-1993-ųjų Lietuvą pasidalino okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos liudininkas R. Požerskis.
 
Paroda veiks iki spalio 1 dienos.

 

Apie sovietinės kariuomenės išvedimą iš Lietuvos 1993 m.:

Lietuvai paskelbus nepriklausomybės atkūrimą, jau kitą dieną, 1990 m. kovo 12 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba priėmė nutarimą „Dėl 1967 m. spalio 12 d. TSRS visuotinės karinės prievolės įstatymo negaliojimo Lietuvos Respublikos teritorijoje“. Kovo 13 d. kreipimusi į SSRS Aukščiausiosios Tarybos pirmininką buvo remiamasi tebegaliojančia 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos ir Sovietų Sąjungos taikos sutartimi, raginama pradėti derybas dėl karinių dalinių išvedimo iš Lietuvos Respublikos teritorijos. 1993 m. rugpjūčio 31 d. 23 val. 45 min. Lietuvos Respublikos sieną pervažiavo paskutinio Lietuvoje dislokuoto Rusijos kariuomenės dalinio likučiai. Tai buvo ilgo ir sudėtingo svetimos kariuomenės išvedimo iš nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos pabaiga.