Muziejuje autorinę knygą pristatė karo istorikas Valdas Rakutis

Vytauto Didžiojo karo muziejuje knygą apie XVIII a. ATR pristatys karo istorikas V. Rakutis

Spalio 18-ąją 17.00 valandą Lietuvos karybos istorijos širdyje – Vytauto Didžiojo karo muziejuje – buvo pristatyta jūrų skauto, Klaipėdos universiteto profesoriaus, Lietuvos karo istoriko ir politiko Valdo Rakučio knyga „Prieš panyrant į sutemas: Lietuva XVIII amžiuje: kai ir Lenkija, ir Varšuva buvo mūsų“. Susitikime autorius kvietė kartu nauju kampu pažvelgti į Lietuvos ir Lenkijos istoriją bei drauge pabandyti atsakyti, kodėl tokia didelė valstybė kaip Abiejų Tautų Respublika XVIII a. pabaigoje pranyko Europos žemėlapyje.

Knygos „Prieš panyrant į sutemas Lietuva XVIII amžiuje: kai ir Lenkija, ir Varšuva buvo mūsų“, kurią išleido leidykla „Alma littera“, pristatymo metu autorius kartu su knygos sudarytoja, žurnaliste Ž. Petrauskaite pasidalino įžvalgomis apie knygoje aprašomą XVIII a. Abiejų Tautų Respublikos sanklodą, griūtį, aptarė anų laikų kasdienybę, visuomenės gyvenimo būdą bei nagrinėjo lenkų ir lietuvių istorikų sukurtus mitus apie XVIII a. ATR.

Autorinėje knygoje Valdas Rakutis ne tik analizuoja XVIII a. Abiejų Tautų Respubliką, jis taip pat atkreipia dėmesį į to laikotarpio Europos valstybių veikimo principus, nagrinėja jų valdovų portretus bei lygina juos su šiandienos kontekstais. Istorikas Valdas Rakutis įsitikinęs, kad šiandieniame karo siaubiamame pasaulyje ypač svarbios prieš daugiau nei 200 metų išmoktos pamokos.

„Vis dar tikimės, kad kažkas kitas turi mus ginti, o ne mes patys, ir apskritai – esą jeigu mes nepulsime, tai ir mūsų nepuls. Čia vis iš XVIII amžiaus ateinančios kvailystės. Juk ir tada tikėjome, kad Austrija turi mums padėti. Bet štai nepadėjo, kiti jai geriau pasiūlė. Dabar vėlgi labai daug tikimės iš draugų, esame įstoję į kolektyvinę gynybinę sąjungą, ir tai teisinga. Bet jeigu patys nesirūpinsime savo gynyba, kaip sąjungininkai supras, kad interesas yra abipusis?“ – knygoje svarsto V. Rakutis.

Knygos pristatymo metu Karo muziejuje lankytojai turėjo galimybę ne tik gyvai pabendrauti su karo istoriku V. Rakučiu, bet ir įsigyti autoriaus knygą, taip pat gauti rašytojo autografą.

 
 
Apie knygą:
Kaip atsitiko, kad Abiejų Tautų Respublika – didelė ir sena valstybė – XVIII amžiaus pabaigoje tiesiog dingo iš Europos žemėlapio? Ar ATR istorija galėjo pasisukti kita linkme, jei būtų valstybėje atsiradęs stiprus lyderis? – tokie ir panašūs klausimai analizuojami V. Rakučio knygoje. Autorius savo knygoje ne tik dalinasi savo įžvalgomis apie XVIII a. ATR visuomenę, valstybę formavusius įvykius bei jų pasekmes, bet ir kviečia naujai ir be išankstinių nuostatų pažvelgti į šio amžiaus aukštumas ir žemumas.
 
Istorikas knygoje veda paraleles ir su šiandiena. Jis įsitikinęs, kad kontekstas, kuriame gyveno to amžiaus žmonės, jų sumanymai, idėjos, pasiekimai ir klaidos yra svarbu, jei norime išmokti istorijos pamokas.
 
Man atrodo, svarbu šiandienos žmonėms papasakoti apie anų laikų kasdienybę, gyvenimo būdą, paaiškinti, kaip jie gyveno, kaip įsivaizdavo savo šalį, ko laukė ir tikėjosi. Gal tada nebebus tokių klausimų – „Tikrai? Lietuva XVIII amžiuje savo kariuomenę turėjo?“ – svarsto V. Rakutis.