Minimos krašto apsaugos ministro Antano Merkio 135-osios gimimo metinės

Šiandien, 2022 m. vasario 1 d., sukanka 135 metai, kai gimė Lietuvos karininkas, teisininkas, Krašto apsaugos ministras Antanas Merkys. Šiam Lietuvos visuomenės ir valstybės veikėjui teko vadovauti paskutiniajai Pirmosios Lietuvos Respublikos vyriausybei, kuriai teko patirti okupacinės Sovietų Sąjungos politikos spaudimą. Neteisėtų okupantų veiksmų fone paskutinysis nepriklausomos Lietuvos ministras pirmininkas laikinai ėjo ir prezidento pareigas.

Nors skaudžiausi įvykiai palieka ryškiausias žymes, nevalia pamiršti A. Merkio didžių nuopelnų kuriant demokratišką ir modernią Lietuvos valstybę. Sudėtingų situacijų jo karjeroje netrūko ir anksčiau. Besikuriančiai ir menkai aprūpintai Lietuvos kariuomenei kovojant už savo nepriklausomybę, 1919 m. savanoriu įstojęs, A. Merkys kovų metu ėjo ir Krašto apsaugos ministro pareigas. Vėliau, jau taikos metais, šias pareigas jis ėjo dar kartą.

Plati biografija rodo A. Merkio veiklumą, atsidavimą Tėvynei, gebėjimą susitvarkyti įvairiose situacijose. Be ministro pirmininko ir Krašto apsaugos ministro pareigų jis buvo ir Vietinės kariuomenės brigados vadas, Klaipėdos krašto gubernatorius, Kauno miesto burmistras, Atsargos karininkų sąjungos pirmininkas, Lietuvos vyriausybės įgaliotinis Vilniui ir Vilniaus kraštui. Skiriamos užduotys ir atsakomybės byloja apie šio teisininko gabumus, kurie padėjo pasiekti svarbių tikslų. Nors paminėta tik dalis žymiausių jo darbų, juos visus šią dieną galime įprasminti prisimindami šį Lietuvos valstybės šviesuolį.