Muziejuje vyko tarptautinė muziejų naktis „Visiškai slaptai“

Gegužės 13-osios vakarą Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Karo technikos ekspozicijos ir Spaustuvės „ab“ lankytojai tapo slaptaisiais agentais bei pasinėrė į kelionę po paslaptingus žvalgybos klodus tarptautinės muziejų nakties renginyje „Visiškai slaptai“. Slaptosioms tarnyboms dedikuotoje naktyje nuo 18.00 val. iki 24.00 val. lankytojai narpliojo šimtmečius saugomas šnipų paslaptis, susipažino su žvalgyboje naudotais ginklais, karine technika, tyrinėjo itin slaptose užduotyse taikytus šifrus, koduotes bei prietaisus.

Aidint istorinės XVIII a. patrankos šūviams gegužės 13-osios vakarą Vytauto Didžiojo karo muziejus paminėjo muziejų naktį „Visiškai slaptai“, kurios metu kauniečius ir miesto svečius supažindino su Lietuvos slaptųjų tarnybų veikla. Muziejų nakties metu lankytojai per ekskursijas bei edukacinę veiklą susipažino su žvalgyboje naudojamų simbolių reikšmėmis, renginio dalyviai taip pat sužinos, kokių sunkumų, nesuvokiamų nūdienos žmonėms, anuomet kildavo žvalgams ar šnipams. Šiai ypatingai dienai parengta veikla ne tik supažindino su išskirtiniais istorinių laikotarpių niuansais, bet ir padėjo geriau suprasti nelengvą Lietuvos kariuomenės žvalgų gyvenimą.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus ekspozicijose maži ir dideli turėjo galimybę ne tik pamatyti bei paliesti žvalgyboje naudotus ir muziejuje saugomus ginklus, bet ir su specialiomis žvalgybinėmis priemonėmis stebėti „priešą“ ar jo teritoriją, išbandyti skirtingų tipų šifravimo prietaisus ir atkoduoti žodžius, sužinoti, kam buvo naudojama medinė lėkštė duonai, esanti ekspozicijoje, o partizanų bunkeryje rasti itin slaptosiose užduotyse naudotą specialų prietaisą, kuriuo buvo galima atsispausdinti savo slapyvardį. Apsilankiusiųjų Karo muziejuje laukė ne viena ypatinga pramoga, tarp jų ir slapta žvalgų drabužinė, kurioje dėvint specialiai tam skirtus „slaptųjų agentų“ aksesuarus lankytojai pavirto į tikrus šnipus bei žvalgais. Tie, kurie norėjo įvertinti savo krepšinio žinias, muziejaus „Lituanicos“ memorialinėje salėje galėjo dalyvauti protų mūšyje bei sužinoti, kaip ši sporto šaka pasikeitė per 100 metų. Renginio metu taip pat vyko pirmosios pagalbos kursai, kurios organizavo Lietuvos raudonojo kryžiaus savanoriai.

Karo technikos ekspozicijoje ypatingų vakarinių ekskursijų metu svečiai buvo supažindinti su karo technika, naudota slaptųjų operacijų metu, dalyvavo edukacinėje programoje „Žvalgas“, pasivažinėjo kariniu džipu. Kitame muziejaus padalinyje Spaustuvėje „ab“ Muziejų nakties dalyviai buvo pravesti pro slaptą pogrindinę slėptuvę, kurioje sovietmečiu išspausdinta net 138 000 egzempliorių patriotinio ir religinio turinio brošiūrų ir leidinių. Spaustuvėje „ab“ lankytojai galėjo ne tik sužinoti apie spaustuvės veiklos ypatybes, bet iš arčiau pažinti ir spaustuvės įkūrėjų Vytauto Andziulio ir Juozo Bacevičiaus gyvenimo istorijas.

 

NUOŠIRDŽIAI DĖKOJAME RENGINIO DALYVIAMS IR RĖMĖJAMS:

Renginio rėmėjams:

UAB „Hollister Lietuva“
AB „Vilniaus pergalė“
„Magiškas siuvinėjimas“

Informaciniai rėmėjams:

UAB Reklamos „Arka“
Aukštaitijos internetinė naujienų agentūra (AINA)