Karo muziejaus „Muziejų naktyje“ aidėjo šūviai ir žvangėjo ginklai

Aidint pabūklo šūviams ir žvangant viduramžiškiems kalavijams, gegužės 21-osios vakarą nuo 18.00 val. iki 24.00 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje įvyko svarbiausias muziejų nakties renginys – „Artilerijos istorijos blyksniai“. Vienai reikšmingiausių Lietuvos kariuomenės rūšių – artilerijai – šiemet sukanka 640 metų, todėl šioms metinėms atminti Karo muziejus tarptautinės muziejų nakties metu pristatė Lietuvos kariuomenės artilerijos istoriją, karo paveldą, atskleidė šios kariuomenės rūšies svarbą vykusiuose mūšiuose.

Artilerijos 640-mečiui paminėti skirta programa

Po kelerių metų pertraukos į Karo muziejų grįžusi „Muziejų naktis“ gegužės 21-ąją nuo 18.00 valandos kvietė visus pasinerti į kelionę laiku – čia Kauno miesto gyventojai ir svečiai regėjo viduramžių epochos, naujųjų laikų istorijos atspindžius pramogose, koncertinėje programoje ir kitose veiklose. Kaip teigia Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorė Rita Malinauskienė, artilerija yra svarbi Karo muziejaus dalis, todėl renginio metu buvo skirtas ypatingas dėmesys artilerijai, šiemet švenčiančiai 640-metį: „Šią muziejų naktį nutarta pažymėti aidint artilerijos pabūklams. Muziejaus pabūklas tapo neatsiejamu įvairių švenčių atributu jau daugiau nei dvidešimt metų, o prie pabūklo išsirikiavę artileristai – muziejaus vizitine kortele.“

Nemokamo renginio Artilerijos istorijos blyksniai“ metu muziejaus sodelyje lankytojai buvo kviečiami susipažinti su XV a., XVIII a., XX a. ir šiuolaikine Lietuvos kariuomenės artilerija, apie kurią papasakojo brolija „Viduramžių pasiuntiniai“, Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ brg. gen. Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas ir Sausumos pajėgų Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ gen. Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas.

„Muziejų naktyje“ Karo muziejaus lankytojai galėjo ne tik „prisiliesti“ prie įvairių laikotarpių artilerijos pabūklų, haubicų ir LDK karinės ginkluotės, gyvai pabendrauti su Lietuvos kariuomene, daugiau sužinoti apie istorinio pabūklo ir įgulos sudėtį bei kitus karybos niuansus, bet ir išvysti viduramžių epochos kario aprangą ir naujųjų laikų karines uniformas. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono Garbės sargybos kuopos kariai artilerijos stovykloje kauniečiams pademonstravo XV a. šarvų rekonstrukcijas, o muziejaus Didžiojoje salėje Lietuvos kariuomenės orkestras pasirodė su itin retai matomomis, istorinėmis XVIII a. LDK gvardijos pėstininkų regimento uniformomis.

 

Netikėtos staigmenos ir pramogos „Muziejų naktyje“

Vytauto Didžiojo karo muziejaus rengiamoje „Muziejų naktyje“ kauniečių ir kitų miestų gyventojų laukė ne viena ypatinga pramoga, tarp jų – ir parodomosios riterių dvikovos muziejaus Didžiojoje salėje. Parodomosiose dvikovose lankytojai galėjo sirgti už savo favoritą, stebėti bei įvertinti skirtingų kovose naudojamų ginklų privalumus ir trūkumus, o kovas „įgarsino“ viduramžių šauklys. „Muziejų naktyje“ šventinę nuotaiką kūrė ne tik ypatingos riterių dvikovos, bet ir viduramžiškų šokių pasirodymai. Renginio metu lankytojai galėjo ne tik stebėti kolektyvų atliekamus viduramžių laikotarpio valstietiškų ar kilmingųjų šokių numerius, bet buvo kviečiami į ratelį išmokti senovinių šokių judesių. Šia ypatinga proga į Karo muziejų atvyko ir viduramžių muzikos grupė „Ambera“, kuri atliko savo viduramžių motyvais paremtą muzikinę programą.

Apsilankiusiųjų muziejaus didžiojoje salėje „Muziejų nakties“ metu taip pat laukė trumpos apžvalginės ekskursijos. Šiai progai paminėti muziejaus lankytojai galėjo išvysti ir lotyniškąjį 1650 m. K. Semenavičiaus „Artilerijos menas“ veikalą, įdėtą į specialiai tam paruoštą, prožektoriais apšviestą vitriną, taip pat Karo muziejaus lankytojai „Muziejų nakties“ nakties metu iš arti galėjo pamatyti XVII–XVIII a. pabūklų miniatiūras ir sviedinius, XVI–XVII a. pabūklų kopijas.

„Muziejų naktis“ žymėjo staigmenų kupiną šeštadienio vakarą, kuriame kiekvienas rado sau patinkančią veiklą. Čia vyko istorinio fechtavimo klubo „Renesanso kalavijo mokykla – Kaunas“ fechtavimo ilguoju kalaviju pamokos. Nepamiršti ir mažiausieji lankytojai – viso renginio metu vaikus užėmė muziejaus darbuotojų parengti edukaciniai žaidimai. Mažieji renginio dalyviai galėjo iš kaladėlių bei kinetinio smėlio statyti pilis, piliakalnius, iš molio nulipdyti artilerijos papuoštą medalį. Tiek maži, tiek dideli muziejuje taip pat galėjo išbandyti ir istorinio garderobo lobyną bei ginkluotės elementus – pasimatuoti valdovo karūną, šarvus, vienuolio abitą ir pan.

Šiųmetinėje „Muziejų naktyje“ renginio svečius stebino įvairios pramogos ir staigmenos. Šventėje pasirodė ne vienas ypatingas svečias, o tarp jų ir „X faktoriaus“ finalininkai – grupė „Intervalai“, kurie „Muziejų nakties“ metu atliko išskirtinę muzikinę programą ir muziejaus didžiojoje salėje kvietė lankytojus susiburti gyvai muzikai. Paslaptingąją šventę muziejaus sodelyje vainikavo neįtikėtinas ugnies šou – įspūdingą ugnies spektaklį „Inferno“ atliko brolija „Viduramžių pasiuntiniai“.

 

NUOŠIRDŽIAI DĖKOJAME RENGINIO DALYVIAMS:

 

Ačiū jums, mieli muziejaus lankytojai, kad buvote su mumis kartu!