Muziejuje pristatoma A. Gaiževskio knyga „Tarp dangaus ir žemės. Taip gimsta kariai, 1991–1992“

Kovo 24-ąją (ketvirtadienį) 16.00 val. Vytauto Didžiojo karo muziejuje bus pristatoma Krašto apsaugos ministerijos gynybos štabo Karinio rengimo Valdybos viršininko, plk. Aleksiejaus Gaiževskio knyga „Tarp dangaus ir žemės. Taip gimsta kariai, 1991–1992“. Knygoje aprašoma mechanizuotosios pėstininkų brigados priešistorė ir veikla 1991 m. sausio 13 d. – 1992 m. birželio 6 d. laikotarpiu, kai šiai buvo suteiktas „Geležinio Vilko“ vardas.

Kaip pasakoja atsargos brigados generolas Česlovas Jezerskas, nors knygoje atsispindi tik labai trumpas „Geležinio Vilko“ veiklos laikotarpis (vos pusantrų metų), tuo metu Lietuvai išgyvenant Nepriklausomybės atkūrimo aušrą brigada buvo aktyvi tų istorinių įvykių liudininkė ir dalyvė: „Tas laikas buvo kupinas turtingiausių ir nepaprastai įdomių istorinių įvykių, kurie juose dalyvavusius mūsų vyrus pavertė ne tik valstybės gynėjais, bet ir sąmoningais savo nepriklausomos bei laisvos valstybės piliečiais. Skaitau tekstą ir man prieš akis iškyla 30 metų senumo gyvi vaizdai: kaip gynėmės nuo jedinstvininkų, sovietinių karių provokacijų, kaip vykome perimti OMON’o bazės, kaip buvo perimtas niūrusis KGB pastatas, kaip priiminėjome sunkius sprendimus vos su keliais koviniais ginklais siųsti vyrus į kovines operacijas, o jie ne tik vyko, bet tuo net ir didžiavosi. Tai istoriniai įvykiai, autentiškai paliudyti jų dalyvio. Koks istorikas galėtų parašyti įtaigiau ir tiksliau?“

Knygos pristatyme dalyvaus: plk. Aleksiejus Gaiževskis ir plk. ltn. Valerijus Šerelis.

Daugiau apie knygos autorių

Aleksiejus Gaiževskis gimė 1973 m. vasario 7 d. Utenos rajone netoli Alaušo ežero. Mokėsi Sudeikių nepilnoje vidurinėje, Utenos profesinėje technikos mokykloje. 1991 m. sausį pradėjo tarnybą Krašto apsaugos sistemoje. Baigė Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją, JAV sausumos pajėgų kariuomenės vadų ir vyresniųjų karininkų koledžą ir Baltijos gynybos koledžo vadų ir aukštesniųjų karininkų kursus. Apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino medaliu, Sausio 13-osios atminimo medaliu.

Per Sausio įvykius 1991 m. saugojo parlamentą. Tarnavo Mokomajame junginyje, buvo atrinktas į pirmąjį Lietuvos kariuomenės specialios paskirties oro desanto būrį. Didesnę tarnybos dalį tarnavo mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Algirdo batalione, vėliau Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalione. Po to buvo rotuojamas į LDK Vytenio (Marijampolėje) batalioną štabo viršininku, o dar vėliau tapo ir to paties bataliono vadu. Vadovavo Jungtinio štabo kovinių operacijų paramos skyriui, daugiau nei trejus metus Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centrui, vėliau Jonušo Radvilos mokomajam pulkui. Dalyvavo dviejose tarptautinėse operacijose Afganistane.