Pradžia / Naujienos / Prieš 105 metus gen. Silvestras Žukauskas paskirtas pirmuoju Lietuvos kariuomenės vadu
Prieš 105 metus gen. Silvestras Žukauskas paskirtas pirmuoju Lietuvos kariuomenės vadu
2024-05-07
Dalintis:
Nors oficialiai Lietuvos Respublikos kariuomenės pradžią skelbė 1918 m. lapkričio 23 d. įsakymas, pirmojo kariuomenės vado paskyrimo dar teko palaukti. Šio pačio svarbiausio vadovaujamo posto neturėta net ir prasidėjus nuožmiems bei kritiškai svarbiems pirmiesiems mūšiams prieš kraštą puolusius bolševikus. Ir tik šiandien, gegužės 7 d., minime 105-ąsias pirmojo kariuomenės vado paskyrimo metines.
Tikriausiai puikiai žinomas faktas, kas buvo paskirtas pirmuoju vadu. Tiesą pasakius, žinant šio kandidato patirtį, pasiekimus ir gebėjimą vadovauti, daug svarstyti dėl tinkamiausio žmogaus šiai pozicijai neteko. Be abejo, kalbame apie generolą Silvestrą Žukauską. Rusų-japonų ir Pirmajame pasauliniame karuose sukaupęs gausią kovinę patirtį, užsitarnavęs generolo laipsnį ir net vadovavęs korpusui, 1918 m. gruodžio viduryje grįžo į Lietuvą. Iš karto buvo numatyta generolą paskirti Krašto apsaugos ministru, bet dėl ligos pastarasis turėjo išvykti gydytis į Gardiną ir Lenkiją. Galbūt šią ligą galime laikyti viena iš aplinkybių, kodėl, vykstant aršioms kovoms už nepriklausomybę, vis dar neturėta kariuomenės vado. 1919 m. balandžio 26 d. įveikęs užklupusius negalavimus ir sugrįžęs atgal į Lietuvą, S. Žukauskas paskiriamas generalinio štabo viršininku ir netrukus, gegužės 7 d., tampa pirmuoju Lietuvos kariuomenės vadu. Šiose pareigose patyręs specialistas iškart imasi veiksmingų darbų. Gegužės 18 d. intensyviai puolami bolševikai, kurie rugpjūčio mėnesį jau išstumiami iš Lietuvos teritorijos. Už tai sulaukė prezidento Antano Smetonos viešos padėkos ir Vyčio Kryžiaus ordino.
Grįžtant prie, palyginus su pačiu kariuomenės kūrimu, gana vėlyvo kariuomenės vado paskyrimo aplinkybių, visų pirma turime kalbėti apie tuo metu vyravusį chaosą, kai trūko įvairiausių resursų, pirmuosius žingsnius žengianti valstybė susidūrė su ekonominiais, socialiniais iššūkiais ir, be abejo, menkai pasiruošusi iš karto stojo į žūtbūtines išlikimo kovas. Sunkiai suvaldomą chaosą matome ir pačioje kariuomenės vado institucijoje. Atsikvėpus po bolševikų invazijos ir pradėjus telkti pajėgas kitame fronte prieš naują priešininką – bermontininkus, prieš kariuomenės vadą pradėtos regzti intrigos. Pakankamai turint iššūkių su išorės priešais, vidinių nesutarimų pekloje S. Žukauskui teko apleisti kariuomenės vado pareigas. Tačiau kaip prisidėti prie kovos prieš bermontininkus generolas vis tiek atrado – jis buvo paskirtas Lietuvos atstovu prie prancūzų misijos, prižiūrinčios bermontininkų evakuaciją. Vis dar nerimstant vidinei netvarkai, kai kuriose Kauno įgulose kilo sukilimas ir 1920 m. vasario 23 d. S. Žukauskas vėl paskiriamas kariuomenės vadu. Jam pavyko greitai pataisyti pašlijusią drausmę ir prikelti smukusį moralės lygį, tačiau susirinkusiam Steigiamajam Seimui pertvarkius vyriausybę, generolas vėl netenka kariuomenės vado pareigų.
Nors Nepriklausomybės kovų metu dėl krašte vyraujančio chaoso kariuomenės vado pozicijoje vyko nuolatiniai pokyčiai, būtent 1919 m. gegužės 7 d. kariuomenei vadovauti paskirtas S. Žukauskas žymėjo dar vieną svarbų žingsnį, kuris iš tamsios ir gąsdinančios priešų apsupties vedė pergalingos baigties link.
Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkinių vertybės.
Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Privatumo politika