Pristatyta Ukrainos ambasados paroda „Ukraina Antrojo pasaulinio karo metais“

Gegužės 21 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje pristatyta Ukrainos ambasados parengta paroda „Ukraina Antrojo pasaulinio karo metais“.

Parodoje atskleidžiamas vienas skaudžiausių šalies istorijos puslapių, pristatyti didvyriai bei glaustai ir kiekvienam žiūrovui suprantama kalba atpasakota tai, kas niekada neturėtų pasikartoti. Ši paroda skirta tam karui, kuriame Ukraina prarado beveik 20 procentų gyventojų.

„Visų pirma, ši paroda skirta tam karui, kuriame Ukraina prarado beveik 20 procentų gyventojų. Apie tai mes, ukrainiečiai, sužinome tik dabar, nes sovietiniais laikais apie tai išvis nebuvo kalbama. Ir šie faktai, kaip ir daugelis kitų, apie kuriuos kalbama šioje parodoje, atsako į labai daug klausimų. Jei dar pamenate siaubingą holodomorą prieš pat Antrojo pasaulinio karo pradžią, kuris įvairiais paskaičiavimais nusinešė nuo 3 iki 11 milijonų ukrainiečių gyvybių. Galima tik įsivaizduoti, koks milžiniškas potencialas buvo sunaikintas. Mes turime daryti viską, kad daugiau neleistume tam pasikartoti. Ši tema, deja, išlieka aktuali ir šiandien. Ir aišku svarbiausia, kad iš kiekvienos pamokos, kurią mums pateikė istorija, mes išmoktume pasidaryti teisingas išvadas“, sakė Nepaprastasis ir įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Volodymyras Jacenkivskis.

Taip pat pabrėždamas dvišalio bendradarbiavimo su Lietuva svarbą, diplomatas dėkojo už pagalbą ir teigė, kad ši paroda – siekis ne tik pristatyti Ukrainos istoriją lietuviams, bet ir suartinti Lietuvos ir Ukrainos žmones.

„Ši paroda yra labai svarbi dar ir tuo, kad ji surengta tarp draugų. Draugai – ne tik padeda, bet ir nori žinoti apie tave daugiau, kad galėtų dar labiau padėti. Lietuvos pagalba Ukrainai – labai nuoširdi. Ji neparemta jokiu pragmatizmu, – tiesiog iš širdies. Todėl mes atveriame mūsų draugams ir mūsų širdis bei sielas – rodydami skausmingiausius istorijos etapus”, – kalbėjo V. Jacenkivskis.

Pasiteiravus, ar paroda – savotiškas siekis papasakoti Ukrainos istoriją be nutylėjimų V. Jacenkivskis pabrėžė, kad nutylėjimai bei istorijos iškraipymas – stalinistinio režimo, o ne šiuolaikinės Ukrainos bruožas: „Nemanau, kad galėtume kalbėti apie kokius nors nutylėjimus, kas dėl Ukrainos istorijos. Ši paroda – apie Ukrainą. Paskutiniais dešimtmečiais, kuomet nepriklausoma Ukrainos valstybė vėl grįžo į Europos žemėlapį, ji ėmė aktyviai atsikurti ir žvelgia į ateitį. Todėl čia nėra vietos nutylėjimams, kurie buvo būdingi sovietiniams laikams, totalitariniam režimui. Nutylėjimai istorijoje būdingi stalinistiniam režimui, – teigė ambasadorius. – Kaip bebūtų – kokioje istorijoje nėra ginčytinų klausimų? Kiekviena tauta pati randa atsakymus į daugelį klausimų ir geriausias pagalbininkas tame – istorija.“

Parodos atidaryme dalyvavo Nepaprastasis ir įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Volodymyras Jacenkivskis, Ukrainos konsulato Kaune Garbės konsulas Vygandas Blandis, Karinių oro pajėgų vadas  plk. Dainius Guzas, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius Kęstutis Kuršelis ir kiti svečiai.