Pristatytas Lietuvos kultūros tarybos lėšomis finansuotas projektas „Paroda be sienų: Dangaus sargyba“

Vytauto Didžiojo karo muziejus, minėdamas Lietuvos karinės aviacijos šimtmetį ir norėdamas inovatyviais bei šiuolaikiškais būdais antram gyvenimui prikelti  lietuviškus DOBI bei ANBO lėktuvus, parengė ir Lietuvos kultūros tarybai pateikė projekto „Inovatyvi išvažiuojamoji edukacinė paroda vaikams ir paaugliams „PARODA BE SIENŲ: DANGAUS SARGYBA“ paraišką. Lietuvos kultūros taryba patikėjo projektu ir skyrė finansavimą jam įgyvendinti. Šioje parodoje jaunimui demonstruojami „atgiję dangaus sargai“ – papildytos realybės pagalba atkurti DOBI-I, DOBI-III, ANBO-IV ir ANBO-VIII lėktuvai. Lėktuvus galima apžiūrėti  planšetinių kompiuterių ekranuose, tyrinėti jų konstrukcijas, įvairiausias detales ir sužinoti daugiau techninės bei istorinės informacijos. Ekranuose pamatytą informaciją geriau suprasti leidžia edukaciniai žaidimai (4 lėktuvų dėlionės) ir kūrybinės užduotys (savos konstrukcijos lėktuvų kūrimas, konstravimas ir išbandymas), kurias sužaisti bei atlikti kviečiamas kiekviens jaunasis parodos dalyvis.

Projekto metu ne tik sukurta nauja edukacinė programa, tačiau ji taip pat nemokamai pristatyta Kauno, Kėdainių, Kaišiadorių, Jonavos, Prienų ir Birštono savivaldybės vaikų ir jaunimo dienos bei užimtumo centrų lankytojams. Vaikai ne tik išbandė naujausiomis technologijomis sukurtus šio projekto rezultatus, tačiau ir aktyviai domėjosi karo aviacijos istorijos detalėmis.

Apie projekto idėją
2019 metai ypatingi Lietuvos aviacijos istorijoje. Lygiai prieš šimtmetį atkurtos Lietuvos kariuomenėje buvo pradėta formuoti inžinerijos kuopa, kurios sudėtyje buvo Aviacijos būrys, davęs pradžią Lietuvos karinių oro pajėgų steigimuisi. Tuo metu lietuviai neapsiribojo tik įsigytais užsienietiškais lėktuvais ir ėmėsi konstruoti savus. 1921 m. Lietuvos aviacijos inžinierius leitenantas Jurgis Dobkevičius pradėjo statyti pirmąjį lietuvišką lėktuvą DOBI-I, kuris buvo pabaigtas ir išbandytas 1922 m. Šio paprasto lėktuvo sukonstravimas atskleidė mažos valstybės ambicijas, mokslinį ir techninį potencialą. Tuo pačiu metu lietuviškus lėktuvus konstravo ir aviacijos inžinierius, Lietuvos karo aviacijos vadas, brigados generolas Antanas Gustaitis. Jo sukurti ANBO lėktuvai prisidėjo ne tik prie šalies techninių pasiekimų, bet ir prie labai svarbios krašto gynybos ir oro erdvės sargybos. Deja, bet visi lėktuvai (be ANBO-I originalo, eksponuojamo Vytauto Didžiojo karo muziejuje) buvo sunaikinti Lietuvos okupacijų metu ir muziejus neturi išlikusių pavyzdžių, kurie jaunajai kartai parodytų šiuos technikos ir mokslo pažangos laimėjimus bei deramai pristatytų Tarpukario Lietuvos aviacijos istoriją. Taip muziejaus Edukacijos skyriaus specialistams kilo idėja papildytos realybės technologija sukurti minėtų lėktuvų 3D atvaizdus bei informaciją pagyvinti interaktyviais žaidimais, kūrybinėmis užduotimis.