Restauruota 290 metų senumo knyga

Knyga „QUAESTIONES THEOLOGICAE CANONICO-MORALES, Ex MATERIUS De SEPTEM SACRAMENTIS, SS. PATRUM AUTHORITATE FIRMATAE, PER CASUS FACTOS, NON FICTOS EXPLANATAE R. P. ALEXANDRO BAKANOWSKI. VILNAE. TYPIS ACADEMICIS SOCIETATIS JEZU ANNO DOMINI MDCCXXXII“ („Teologiniai kanonų teisės ir moralės klausimai septynių Sakramentų srityje, patvirtinti Šventųjų Bažnyčios Tėvų autoritetu, su didž. gerb. kunigo Aleksandro Bakanowski paaiškinimais pagal tikrus, ne išgalvotus atvejus. Vilnius. Akademinė Jėzaus Draugijos leidykla, Viešpaties metai 1732.“) buvo išspausdinta Vilniaus akademijos spaustuvėje 1732 m.

Ši spaustuvė, įkurta Kristupo Mikalojaus Radvilos Našlaitėlio, buvo viena žymiausių ir ilgiausiai (1575-1805 m) veikusių Vilniaus spaustuvių. Per visą gyvavimo laikotarpį spaustuvė išleido daugiau nei 3270 leidinių latvių, lenkų, rusų, lotynų, prancūzų, vokiečių, italų ir graikų kalbomis. Daugiausia tai buvo religinė literatūra, mokslo veikalai, vadovėliai ir gramatikos, grožinė literatūra, kalendoriai. Tai buvo pirmoji LDK spaustuvė, pradėjusi spausdinti laikraščius ir žurnalus. 1805 metais Vilniaus Universitetas, dėl lėšų stygiaus ir okupacinės valdžios politikos, pardavė spaustuvę Juozapui Zavadskiui (Józef Zawadzki).

2022 m. sukako 290 m. nuo tada kai buvo atspausdinta ši knyga. Taip pat 2025 m. bus minimos 450-osios Vilniaus akademijos spaustuvės metinės. Šio leidinio restauravimas ir po to vykdomas knygos skaitmeninimas bei viešinimas prisidės prie žinios apie Vilniaus akademijos spaustuvės 450-ųjų metų minėjimo sukaktį sklaidos, bei suteiks galimybę visuomenei susipažinti su rašytiniu LDK paveldu, saugomu Vytauto Didžiojo karo muziejaus Spaudos rinkinyje.

Leidinys yra vertingas ir dominantis mokslo bendruomenę, teologojus, muziejininkus, nagrinėjančius LDK laikotarpį ir ypač Akademinės spaustuvės veiklą.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkiniuose saugoma knyga buvo pažeista pelėsio, nešvari, suplyšusi. Jo viršelis buvo atsiskyręs nuo knygos bloko, sukietėjęs, deformuotas, trūko nedidelių odos fragmentų. Knygos priešlapiai buvo suplyšę, apatinis laisvasis priešlapis nuplyšęs. Bloko lapai buvo nešvarūs, vietomis atsipalaidavę, apiplyšę ir įplyšę, pasiglamžę, kai kur trūko nedidelių popieriaus dalių.

Restauravimo darbai buvo įvertinti 1700 eurų. Dalį reikalingos sumos, 1300 eurų, skyrė Lietuvos kultūros taryba.

Restauratorė Kristina Lukoševičienė dezinfekavo knygą, atliko sąusąjį valdymą, restauravo lapus ir priešlapius, atkūrė trūkstamas popieriaus dalis, sutvirtino kartoninius kraštus ir kampučius, atkūrė odinės nugarėlės ir kampučių trūkstamas dalis bei kitus darbus.

Nuotraukose galima matyti, kaip knyga atrodė prieš restauravimą. Restauruota ir suskaitmeninta knyga visuomenei yra prieinama LIMIS sistemoje.