Su Šv. Barboros diena, artileristai ir inžinieriai!
Pasak legendos, Barboros tėvas, pagonis Dioskoras, siekdamas apsaugoti dukterį nuo krikščionybės, uždarė ją bokšte. Bokšte buvo du langai. Tėvui išvykus, Barbora paprašė, kad būtų iškirstas trečias langas ir slapta pasikrikštijo.
Tėvui sugrįžus ir pastebėjus, jog iškirstas dar vienas langas, duktė paaiškino, jog trys langai reiškia Dievą Tėvą, Sūnų ir Šv. Dvasią. Žinia, kad duktė apsikrikštijo ir neketina išsižadėti krikščionybės, labai supykdė Dioskorą ir jis atidavė ją kankinimams, kurių metu pats nukirto dukteriai galvą.
Dioskoras už tokį nežmonišką elgesį neišvengė atpildo – tą pačią dieną jį nutrenkė žaibas. Barbora mirė kankinės mirtimi ir vėliau buvo paskelbta šventąja. Tai įvyko 306 metų gruodžio 4 dieną Nikomedijoje, Mažojoje Azijoje (dab. Turkija).
Dėl jos drąsos, ištikimybės ir dundančio griaustinio, Šv. Barborą savo globėja XVII amžiuje pasirinko artileristai. Kartais jų pabūklų patikimumas buvo labai abejotinas ir jiems reikėjo patikimos globėjos, tad iki pat mūsų dienų artileristai gerbia Šv. Barborą. Jis globoja ne tik artileristus, bet ir pilis, fortifikacijas ir mūrus. Dėl to dažnai yra vaizduojama su specifine karūna, panašia į pilies bokšto kuorą.
Su Jūsų diena, Lietuvos kariuomenės artileristai ir inžinieriai! Kad pabūklai nenustotų dundėti, o fortifikacijos būtų pačios tvirčiausios!
Tokia proga dalinamės XVIII a. Abiejų Tautų Respublikos kariuomenės artileristo uniformos rekonstrukcija. Pažiūrėkite, kokia graži.
#drąsosgijos
Šia ir kitomis VI-XX a. karinių uniformų rekonstrukcijomis galite pasigrožėti Vytauto Didžiojo karo muziejaus parodoje „Drąsos gijos“. Parodą jau galite aplankyti nuo šiandien (trečiadienio) 16 valandos ir ji veiks iki 2025 m. vasario 9 d.