Buteliukas su salyklinio pieno tablečių likučiais

Šis eksponatas priklausė Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui ir buvo rastas tarp sudužusio lėktuvo „Lituanica“ nuolaužų. Buteliukas skirtas salyklinio pieno tabletėms. Salyklinis pienas gaminamas iš salyklinių miežių, kvietinių miltų ir nesaldinto kondensuoto pieno. „Horlick“ kompanija, dar 1873 m. įkurta Londono farmacininko Džeimso Horliko (James Horlick) ir brolio Viljamo (William), pradžioje gamino šį produktą kūdikiams ir neįgaliesiems. Vėliau ši kompanija salyklinį pieną gamino kaip maisto papildą įvairiomis formomis, iš kurių populiariausios buvo salyklinio pieno milteliai ir tabletės. Pastarosios Antrojo pasaulinio karo metais buvo siunčiamos sąjungininkų kariams kaip energijos suteikiantis produktas. Būtent dėl šios tablečių savybės, šį užkandį skrydžiui per Atlantą pasiėmė ir legendiniai lakūnai, mat toks skrydis reikalavo daug jėgų ir budrumo. Įdomu tai, kad šios kompanijos salyklinio pieno tabletės buvo ir kitų garsių keliautojų pasirinkimas, leidžiantis į pavojingus ir varginančius žygius. Savo bagaže joms vietos rado ir JAV lakūnas, tyrinėtojas Ričardas Berdas (Richard Evelyn Byrd) keliaujant po Pietų ašigalį ar ropščiantis į Himalajų kalnus. Jis yra pirmasis asmuo istorijoje perskridęs virš Pietų ašigalio. Nors nepavojinga ir nežadina vaizduotės kaip minėtieji žygiai, verta paminėti, kad visi dirbusieji karalienės Elžbietos karūnavimo ceremonijoje 1953 m., nemokamai gavo po šių tablečių buteliuką.

Vienoje buteliuko pusėje priklijuota etiketė apiplyšusi, todėl perskaityti viso teksto neįmanoma. Joje anglų kalba rašoma apie salyklinio pieno sudėtį, naudą ir paskirtį. Taip pat surašytos skirtingose pakuotėse pardavinėjamų salyklinio pieno produktų kainos. Etiketė pažymėta Amerikos medicinos asociacijos ženklu. Kitoje buteliuko pusėje, pačiame stikle išlietas produktą gaminančios įmonės ženklas – apskrituose rėmuose įrašyta HORLICK‘S / MALTED MILK. Šių rėmų ir dantytos linijos supamame vidiniame apskritime  įrašyta TRADE / m m / MARK. Po šiuo ženklu tokiu pat būdu stikle išlietas užrašas RACINE – WIS – U. S. A. Buteliuko dugne, stikle išlieta 10 AD (A viršuje – D apačioje, raides atskiria brūkšnelis) ir A rėmeliuose. Metaliniame dangtelyje išlietas gamintojo pavadinimas HORLICK‘S tarp dviejų tiesių linijų viršuje ir apačioje. Dangtelio kraštus juosia iš brūkšnelių sudarytas raštas. Pusėje su etikete, buteliuko viduje, ant sienelės, išlikęs salyklinio pieno sluoksnis.

Medžiaga: Stiklas, metalas, popierius, salyklinis pienas.
Išmatavimai: Aukštis – 128 mm, skersmuo dugne – 67 mm, dangtelio skersmuo – 46 mm. Svoris – 0,28 kg.
Būklė: Stiklas aptrintas. Popierinės etiketės nemaža dalis išplyšusi, o likusi stipriai apiplyšusi, raukšlėta. Metalinis dangtelis aptrintas ir apibraižytas.
Pagaminimas: JAV, Viskonsinas, Rasinas, 1933 m.